Su meile iš Kinijos. „MEE audio Connect/Venture2“ apžvalga

Pasaulyje veikia dešimt milijardų „Bluetooth“ įrenginių – dešimt kartų daugiau negu prieš dešimt metų. Nors šia belaidžio ryšio technologija jau seniai perduodamas ne tik balsas, bet ir muzika, tik maža dalis iš jų geba atkurti ją tokia kokybe, kokia ji įrašyta. Net jei tai padaryta MP3, AAC ar kitu A2DP profilio papildomai palaikomu formatu, garsas dažnai vis tiek perkoduojamas vieninteliu jam privalomu SBC algoritmu, nes kitiems reikalingas abipusis techninis ir programinis suderinamumas pasiekiamas retai. Dėl jo mažos raiškos ir didelės gaišties muzikos ir žaidimų mėgėjai iki šiol privengia „Bluetooth“ garso aparatūros.

Gamintojai tai žino ir aktyviai diegia savo algoritmus. Kol kas aukščiausią kokybę pavyko išgauti „Sony“, kurios LDAC formatu suspaustas garsas išsaugo iki 990 kb/s duomenų, – jie prarandami tik atkuriant žemo suspaudimo WAV, FLAC ir ALAC bei originalius CD–DA, DVD-A ir HFPA įrašus. Kompanija to pasiekė tik apėjusi 721 kb/s pralaidumo A2DP garso kanalą, dėl ko šį formatą palaiko tik jos pagaminta technika.

Kaip ir „Sony“, „Qualcomm“ su „aptX“ žada CD–DA prilygstantį garsą, tik stengiasi ištesėti pažadą gerokai kuklesniu duomenų perdavimo srautu. Aukščiausios kokybės „aptX HD“ formatu jis siekia tik 576 kb/s, tačiau bent jau yra visiškai suderinamas su A2DP profiliu.

Standartine kokybe „aptX“ išsaugo 352 kb/s duomenų. Lyginant su 328 kb/s SBC įrašu, tai gali atrodyti kaip ne kažin kas, tačiau dėl kitų suspaudimo kokybę lemiančių veiksnių aukštos kokybės SBC gali lygiuotis tik į vidutinės kokybės 192 kb/s AAC ir 224 kb/s MP3. Be to, aukšta kokybe SBC koduoja tik brangesni prietaisai. Pigesniuose jis perduodamas 201–229 kb/s duomenų srautu, prilygstančiu žemos kokybės 96 kb/s AAC ir 128 kb/s MP3 įrašams.

Vis dėlto „aptX“ daugiausiai lenkia SBC ne garso atkūrimo raiška, o perkodavimo greičiu. Priklausomai nuo kokybės, garsas į SBC perkoduojamas per 170–270 ms. Esant ilgesniam negu 200 ms vėlavimui, garsas ima akivaizdžiai atsilikti nuo vaizdo, tačiau akylesni žiūrovai tai pastebės jau esant 150 ms, prie kurių priartėja aukštesnės kokybės AAC įrašai. Palyginimui, konvertavimas į „aptX“ tetrunka 60–80 ms, o į „aptX Low Latency“ – 30–40 ms.

Vienokio ar kitokio tipo „aptX“ palaiko 2 milijardai „Bluetooth“ įrenginių. Tai daugiausiai ausinės, garsiakalbiai ir telefonai. Produktų sąraše tėra 26 televizorių modeliai, iš kurių vos vienas turi „aptX Low Latency“ standarto „Bluetooth“ modulį – 4999 € vertės „Metz Novum“.

Muzikantams skirtomis į ausis įstatomomis ausinėmis praėjusį dešimtmetį išgarsėjusi JAV įmonė „MEElectronics“, šiandien žinoma „MEE audio“ vardu, čia įžvelgė nišą. Prieš dvejus metus ji Kinijos kompanijai „Aoni“ užsakė pagaminti vieną pirmųjų televizoriams skirtų „aptX“ algoritmu paremtų „Bluetooth“ siųstuvų – „Connect“. Debiutavęs rinkoje pernai, šiemet jis padedant „HIFI namams“ drauge su kita „MEE audio“ produkcija oficialiai pasiekė Lietuvą, ir šiuo metu yra parduodamas populiariausiose šalies elektronikos parduotuvėse, pavyzdžiui, „Skytech“.

Augant konkurencijai, „Connect“ vis sunkiau pateisinti savo 69,99 € kainą, tačiau ką moki, tą ir gauni. Pavyzdžiui, solidžiai atrodantį tvirtą storo plastiko korpusą. Mažytis vos 5,5 cm ilgio, 5,5 cm pločio bei 2,1 cm aukščio siųstuvas sveria tik 31 g, ir daugiausiai dėl integruotos 200 mAh talpos „YJ601235“ modelio ličio jonų baterijos iš „YJ Power“. Įkraunama „micro-USB“ kabeliu per 1,5 val., ji leidžia „Connect“ be papildomo maitinimo transliuoti garsą 10-12 valandų. Išties mobilus daikčiukas

„Connect“ turi du garso lizdus: vieną skaitmeniniam (S/PDIF), o kitą – analoginiam (3,55 mm) signalui. Pastarąjį dar galima pritaikyti RCA pasinaudojus pridėtu RCA -> 3,55 mm perėjimu. Taip pat atskirai pridedami 1,5 m ilgio S/PDIF ir 3,55 mm garso kabeliai bei, žinoma, „micro-USB“ maitinimo laidas, tad nieko papildomai įsigyti nereikia. „Connect“ gali būti pritaikytas praktiškai bet kokiam televizoriui.

Garsą perduoda viduje įmontuota „Bluetooth 4.0“ specifikacijos „BlueCore CSR8670“ sisteminė plokštė iš „Qualcomm“. Vidinė antena geba užčiuopti iki -90 dbm silpnumo signalus, pati juos perduodama 10 dbm galia, tačiau kadangi tai energiją taupantis antros klasės „Bluetooth“ įrenginys, ji sumažinta iki 4 dbm. Todėl esant palankiausioms sąlygoms, „Bluetooth“ signalas iš „Connect“ sklinda ne maksimaliu 25, o standartiniu 10 metrų spinduliu.

„BlueCore CSR8670“ gali transliuoti garsą dviem „Bluetooth“ įrenginiams iš karto. „Connect“ atmintyje yra vietos 8-iems jų identifikatoriams. Trūkumas šiuo atveju tik tas, kad vienu metu atgaminamas vieno formato garsas. Jeigu vienos ausinės palaiko „aptX“, o kitos – ne, į abi transliuojamas SBC.

Gaila, kad nėra jokio būdo sužinoti, kokiu formatu ir kokiu metu atkuriamas garsas, nes pajusti skirtumą tarp „aptX“ ir SBC gali prireikti aukštos klasės garsiakalbių ar vidutinės klasės ausinių – šimtas kilobaitų ten ar šen nesukelia tokių dramatiškų pokyčių, kokiais stengiasi įtikinti „Qualcomm“. Garso atsilikimas nuo vaizdo – štai kur skirtumas galėtų būti akivaizdus.

„BlueCore CSR8670“ buvo bene pirmoji sisteminė plokštė, palaikiusi „aptX Low Latency“. Jis turėtų būti pagrindine priežastimi įsigyti „Connect“ vietoje kito „Bluetooth“ siųstuvo, nes šį bei tą paaukojus – patvarumą, kompaktiškumą, mobilumą, komplektaciją, funkcionalumą, – būtų įmanoma rasti optimalesnių variantų. Bet kuriuo atveju teks pavargti ieškant su šiuo formatu suderinamų „Bluetooth“ garsiakalbių ar ausinių, nes rinkoje jų dar mažiau negu sertifikuotų siųstuvų.

Dėl šios priežasties „Venture2“ ausinių ir „Connect“ siųstuvo komplekto už 139,99 € pasirodymas šių metų pradžioje teikė vilties, jog „aptX“ formatas pagaliau taps prieinamas visiems. Deja. Skirtingai negu „Matrix“ ir „Matrix2“ atveju, po atnaujinimo „Venture“ neįgijo jokio „aptX“ palaikymo, jau nekalbant apie suderinamumą su „aptx Low Latency“. „Venture2“ iš „Connect“ pasiekia tik SBC formato garsas.

O gaila, nes tai geriausiai surinktos ir patogiausios žemos klasės ausines, kokias man tik yra tekę bandyti. Net nebūčiau pagalvojęs, kad tai ne originalios, o „MEE audio“ logotipais perženklintos tos pačios kinų kompanijos „Aoni“ gaminamos 304-osios serijos ausinės, kuriomis ji prekiauja po „Ausdom“ prekės ženklu (žr. „Ausdom M06“).

Nerūdijančio plieno lankeliu sutvirtintas iš plastiko ir polikarbonato mišinio nulietas matinis korpusas išlaiko kosminę tylą net būdamas sukonstruotas iš 40-ies atskirų detalių. Didžioji dalis iš jų sudaro du išorėn 90° pasisukančius 45° vidun pasvyrančius kaušelius. Vietoje tikros odos poroloniniai paminkštinimai apmušti dirbtine, tačiau vienintelis tai išduodantis dalykas – specifinio kvapo trūkumas. Ausinės švelniai apkabina galvą ir apgaubia ausis, savo rafinuota konstrukcija atrodydamos elegantiškai tiek užsidėtos, tiek kur nors pasidėtos.

Būdamos tik 230 g svorio, 19,8 cm ilgio, 17,9 cm pločio ir 2,9 cm pločio, bet aprūpintos standartinio 40 mm skersmens garsiakalbiais, „Venture2“ šalia visų įprastų komponentų savyje dar talpina bateriją ir belaidžio ryšio plokštę. Naudojama 400 mAh talpos „503030“ modelio „JHY“ ličio jonų baterija. Po 2 val. trukmės įkrovos „micro-USB“ laidu, ausinės gali groti iki 24 val., nors realiomis sąlygos šis laikas beveik neabejotinai bus mažumėlę trumpesnis.

Įdomu tai, jog „Venture2“ galima naudoti kaip laidines ausines – tereikia prijungti 3,55 mm garso kabelį prie keistoje vietoje įrengto lizdo. Tokiu būdu apeinama „Bluetooth 4.0“ specifikacijos „BlueCore CSR8635“ sisteminė plokštė. Keisčiausia, kad 3,55 mm lizdas geba ne tik priimti, bet ir perduoti garsą, atkurianti jį per vidinius ir išorinius garsiakalbius tuo pačiu metu.

Pavertus „Venture2“ laidinėmis ausinėmis, sumenksta jų funkcionalumas, nes nebegalima naudotis kietokai spaudžiamais multimedijos mygtukais, veikiančiais  „AVRCP“ protokolu per „Bluetooth“. Ausinėse taip pat yra vidinis mikrofonas, bet vargu, ar kas juo norės naudotis – jis veikia tik per „Bluetooth“ ir tik pagal „HSP“ protokolą, nesuderinamą su „A2DP“.

Tiesa, griebtis laido neišsikrovus baterijai ar nenutikus kitokiai stichinei nelaimei neskubėčiau. Varinių garso ričių ir neodimio magnetų virpinamos plastikinės diafragmos neatkuria tokio kokybiško garso, dėl kurio vertėtų karštligiškai rūpintis garso formatais, – tikrai ne visi „Venture2“ pastebės skirtumą tarp originalios ir neoriginalios kokybės garso, juolab kai šiais laikais tiek daug jo pasiekia klausytojus internetu.

Kaip dauguma pigių žemos varžos (64 Ω) ir aukšto jautrumo (103±3dB esant 1 kHz) ausinių, operuojančių standartiniame 20 Hz – 20 kHz diapazone, „Venture2“ žemais ir vidutiniais dažniais užgožia aukštus. Šį poveikį dar labiau sustiprina nežinia kam tarp medvilninių pagalvėlių tinklelių ir garsiakalbių ertmių įstatyti porolono filtrai. Nors šiltesnis ir minkštesnis garsas kai kur leidžia „Venture2“ skambėti keliasdešimt eurų brangiau, kitur jam trūksta sodrumo. Kompiuteriniais ekvalaizeriais įmanoma išgauti šiek tiek padoresnį balansą, bet vargu, ar tokių pačių rezultatų pavyks pasiekti naudojantis esančiais televizoriuose.

Garso vėlavimo „Bluetooth“ ryšiu, kurio visur turėjo būti apstu, nepastebėjau tiek žaisdamas „Xbox One“ žaidimus, tiek žiūrėdamas „Blu Ray“ filmus ir „YouTube“ klipus. Sinchronizacija puiki, nors net neabejoju, kad ne ideali. Norėdamas gal ką ir pastebėčiau, bet tik ne atsipalaidavęs priešais televizorių. Kaip ir  „aptX“ atveju, jei nežinočiau, jog „Venture2“ nepalaiko „aptX Low Latency“,  „MEE audio“ mane galėtų lengvai įtikinti priešingai.

Ką tikrai pastebėjau, tai geresnę už vidutinę erdvės iliuziją, sukuriamą imituojant skirtingu atstumu iš skirtingų pozicijų sklindančius garsus. Efektas net stipresnis negu kai kuriose mano bandytose erdvinėse ausinėse, pavyzdžiui, „SteelSeries 7H“. „Venture2“ nėra pritaikytos žaidimams, bet jeigu būtų, šaudyklių gerbėjams jos tikrai patiktų, kaip patiktų ir atmosferiškų siaubo filmų mėgėjams.

Deja, „Venture2“ atskirai neparduodamos. Nors dabar jas su „Connect“ galima įsigyti už tokią pačią kainą, už kokią prieš kelerius metus buvo pardavinėjamos „Venture“, rinktis šio komplekto nerekomenduočiau – SBC imtuvui nereikalingas „aptX“ siųstuvas.

Norintiems vien šių ausinių, siūlyčiau pasiieškoti „Venture2“ dvynių „Ausdom M06“. „Connect“ verčiau įsigyti kartu su „aptX“ formatą palaikančiomis „Matrix2“ arba, jau turint kitokį šio formato siųstuvą, nusipirkti ausines atskirai už 99,99 €. Tiesa, jos, kaip ir visa likusi „MEE audio“ įranga, palaiko tik standartinį „aptX“ algoritmą.

Kita vertus, akustiniai komponentai svarbesni už palaikomus formatus, todėl net jei atkurtų „aptX HD“, „Venture2“ nuo to tikrai neskambėtų geriau. Maža gaištis iš tikrųjų pravarti žaidžiant aukštos kadrų kaitos žaidimus, bet, kaip parodė bandymas su „Connect“, jeigu siųstuvas pakankamai spartus, garsas spėja paskui vaizdą net konvertuojamas SBC formatu.

Išrankesni klausytojai, žinoma, pastebės didžiulį skirtumą tarp 328 kb/s SBC ir 352 kb/s „aptX“ formato garso, o reiklesni žiūrovai tikrai jausis neapsakomai dėkingi „aptX Low Latency“ už dešimtąja sekundės dalimi sutrumpintą garso vėlavimą. Deja, už šias privilegijas jiems gali tekti pakloti dvigubą ar trigubą „MEE audio Connect/Venture2“ komplekto kainą.

Komentarai

4 komentarai
  1. Baltlokis 2018/02/13 Atsakyti
  2. Platumos 2018/05/09 Atsakyti
  3. Kjosas 2018/06/28 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *