Skaičiukai! | Part 1 — Didžiųjų skaičiukai

Per praeitą ir šią savaitę nemažai žaidimų industrijos dalyvių atsiskaitė už pirmą metų ketvirtį, ar kai kuriais atvejais už visus finansinius metus. Susirankiojau skaičiukus į vieną vietą. Pasidalinsiu. Gal kam pasirodys įdomu.

Paskui visi galėsim pasidalinti įžvalgomis… ar kažką tai.

Electronics Arts atsiskaitė už finansinius 2009-uosius metus


Įdomūs momentai:
• Pirmo šių metų ketvirčio pardavimai, lyginant su pernai metais suprastėjo net 24 procentais, kitaip sakant buvo „nedaparduota“ už daugiau nei 250 milijonų USD.

• Daugiausiai pinigų šiemet atnešė per EA Partners programą platinama šaudyklė Left4Dead, ritmo žaidimas Rockband, riedlenčių imitatorius Skate2, spaudos nepamylėtas Need for Speed: Undercover ir… didelei mano nuostabai The Lord of  the Rings Conquest. Kad ir koks baisus žaidimas, o sugebėjo perkopti milijono parduotų kopijų ribą. Vardai gali daug…

• Per šiuos finansinius metus EA surinko daugiau pinigų nei per praeitus. Nuo 2008-ųjų balandžio iki šių metų kovo pabaigos, EA surinko per 4.2 milijardo USD. Tai beveik 550 mln USD daugiau nei per praeitus finansinius metus.

• Atitinkamai augo ir kompanijos išlaidos, kurių dėka, baigiant šiuos finansinius metus buvo deklaruotas milijardo USD nuostolis. Tame milijarde yra ir 38 milijonai nuostolių patirtų dėl pasikeitimų kažkokioje tai licencinėje sutartyje. Iš visko sprendžiant, kalbama apie Lord of the Rings licencija.

• Metų lyderiais tapo… Na taip, lengva atspėti. FIFA 09 (beveik 8 milijonai kopijų), Madden NFL 09 (per 5 milijonus kopijų), Need for Speed: Undercover (per 5 milijonus kopijų). Įdomu tai, kad milijono ribą per šiuos finansinius metus peržengė 31 žaidimas. Jų tarpe ir gan silpni projektai kaip Mercenaries 2. Milijoną pasiekė net ir vaikiškasis LPS :). Akivaizdu, kad geimeriai pernai gyvenimo ekonominio bumo sąlygomis.

• Daugiausiai šlamančiųjų kompanijai atnešė ritmo žaidimas Rockband platinamas pagal EA Partners programą (jei teisingai supratau, EA partners apskritai sugeneravo didžiausias pajamas kompanijai).

• Nepaisant to, kad EA stumiamas Warhammer Online sustingo ties ~300 tūkstančių prenumeratorių riba, bendri EA rodikliai Online ženkliai pagerėjo. Portalo Pogo prenumeratorių skaičius pasiekė rekordinių aukštumų ir grėsmingai artėja prie 2 milijonų, Kinijoje paskelbta apie FIFA Online 2 beta testo pradžią.

• Kažkiek ūgtelėjo ir pajamų gautų iš Wii žaidimų dalis. Tai gan įdomus momentas, nes pastaruoju metu EA labai daug kalba apie tai kaip jams Wii. Panašu, kad šiems finansiniams metams EA prognozuoja ne vieną Wii bestselerį, jų tarpe išvysim ir Tiger Woods serijos žaidimą išnaudojantį Wii MotionPlus aksesuarą.

• Nepaisant milijardinio nuostolio, EA metus baigė kišenėse ir trumpalaikėse investicijose turėdama per 2 milijardus USD. Akivaizdu, kad kaip kompanijai, EA kol kas niekas labai baisaus negresia.

• Per ateinančius finansinius metus EA ketina surinkti 3.7 — 3.85 milijardo USD (mažiau nei surinko šiemet, bet tik šiek tiek :)). Šiaip neesu žinovas, bet prognozė atrodo subalansuotai, sakyčiau net pesimistiškai. Negi EA tikrai mano, kad žiauri didžioji depresija turės neigiamos įtakos Sims 3 startui ;)?. Banguoti pernai metai turėjo nemenkos įtakos ir korporacijos požiūriui į leidžiamus produktus. Gal todėl, išankstinis artėjančių finansinių metų žaidimų sąrašas man įkvepia daugiau optimizmo nei pernykštis. Iki 2010-ųjų balandžio vidinės EA studijos turėtų išgimdyti: Mass Effect 2, Dragon Age: Origins, Army of Two: The 40th Day.

Didžiausio ir stipriausio žaidėjo karūną iš EA pavogęs Activision Blizzard junginys, per pirmą šių metų ketvirtį uždirbo pelnoĮdomūs momentai:

• Firmos pajamos viršyjo prognozes kurias sudarė 860 milijonų USD. Realiai per pirmus tris metų mėnesius Activision Blizzard gavo 981 milijoną USD pajamų. Trečdalį šios sumos uždirbo online projektai… Em.. Būkim atviri. Juos uždirbo World of Warcraft.

• 503 milijonus USD į bendrą kasą įnešė konsolių žaidimai. Liūto dalį ActiBlizz užkalė per X360 žaidimus iš jų gautos pajamos siekia 198 milijonus USD. Tiesą sakant tikėjausi kiek didesnio X360 atotrūkio nuo  konkurentų, nes antroje vietoje esantys Wii žaidimai surinko 134, o PS3 131 milijonus USD. Dar 40 milijonų uždirbta iš PS2 žaidimų ir 85 milijonai iš žaidimų nešiojamoms konsolėms.

• Daugiausiai pajamų Activision gavo Šiaurės Amerikoje (524 milijonus USD). 392 milijonus užkalė Europoje. Stebina itin žemas pajamų kiekis Azijoje, vos 64 milijonai. Žiūrint į priekį, galima manyti kad šis skaičius sparčiai augs. Korėja laukia Starcraft 2 starto, tuo tarpų Kinijoje intensyviai sprendžiami WOW lokalizavimo klausimai.

• Aukšti Wii pardavimai, pavertė Activision geriausiai Wii žaidimus parduodančia trečiąja šalimi. Greičiausiai būtent šis momentas ir pila alyvos į liepsningas Ričitelo (EA) kalbas.

• Už WOW ribų, neblogai pinigus korporacijai virina kiti du ypač žinomi serialai: Call of Duty ir Guitar Hero. WOW išsaugojo ir kurį laiką greičiausiai dar išsaugos geriausiai parduodamo PC žaidimo titulą.

• Per pirmą šių metų ketvirtį Guitar Hero žaidimų pardavimai, lyginant su pernai metais, augo 84 procentais. Bendri Guitar Hero serijos pardavimai jau peržengė per 2 milijardų USD ribą. Pasak Activision, Guitar Hero duombazėse jau saugoma per 14 milijonų žaidėjų sukurtų kompozicijų, 15 milijonų šeimų, namuose turi GH aksesuarų.

• Per pirmą metų ketvirtį šiuo metu stambiausiu tituluojamas leidėjas uždirbo 189 milijonus JAV dolerių, taip pakeldamas vienos akcijos vertę visais 14 JAV centų (EA akcininkai per pirmą ketvirtį prarado po 13 centų nuo akcijos).

• Kas liečia grynuosius, ActiBlizz padėtis irgi geresnė nei EA. Activision turi beveik 3 milijardus grynų ar į trumpalaikęs investicijas investuotų dolerių.

Žiūrint į priekį:
• Activision ir toliau tvirtai laikys licencijuotų žaidimų rinką. Apie tai byloja ir šiemet pasirodysiantys (ar jau pasirodę) projektai kuriami remiantis kino filmais (X–Men: Origins. Transformers. Ice Age). Iš originalesnių darbų sulauksim gan dažnai spaudoje minimo Prototype. Uždaryti fermų, taip pat niekas neketina, Guitar Hero karvė bus aktyviai melžiama, o parduotuves pasieks naujos Guitar Hero: Smash Hits (aka Greatest Hits), On Tour: Modern Hits (DS), Metallica. Rudeniop tikėtina, kad sulauksim Guitar Hero 5, Band Hero (šeimyninė šito reikalo versija) ir DJ Hero tiems, kam scratchinti atrodo smagiau nei brazdinti. Gali būti, kad nesenai anonsuotas Guitar Hero: Van Halen taip pat pasirodys šiemet.

Panašu, kad šiai dienai esantis suminis 35 milijonų kopijų Guitar Hero tiražas, turi rimtų šansų dvigubėti. Net nepaisant EA prognozių apie auštantį vartotojų susidomėjimą šiuo žanru. Šiaip tai realių priežasčių tam ataušimui aš nelabai matau. Spėju, kad ritmo žaidimų populiarumas ir toliau augs. Ypač jei kūrėjai sugebės pasiūlyti naujų ir ne per daug sudėtingų koncepcijų. Savaime aišku, kad vien TrackPack‘ais susidomėjimo nešančio pinigus ilgai neišlaikysi. Klausimas tik, kas pirmas atras sekančios kartos ritmo žaidimų receptūrą.

Man viskas prasidėjo nuo šio rinkinio. Ir tikrai rimtai sėdžiu aš ant tos adatos :(

Man viskas prasidėjo nuo šio rinkinio. Ir tikrai rimtai sėdžiu aš ant tos adatos :(

• Artėjančioje E3 parodoje, Activision ir partneriai atskleis daugiau informacijos apie laukiamus šių metų žaidimus: Blur ir Tony Hawk.

• Per visus 2009 metus Activision tikisi surinkti 4.2 milijardo JAV dolerių. Pasak rinkos analitikų, ši prognozė išties per kukli, manoma, kad ActiBlizz bent šimtu milijonu daugiau.
Pagalvojimai apie abu…
Man asmeniškai skaitant visą tai nusipaišė toks paveikslėlis. Didžioji depresija ir spauda… Na jei chronologiškai tai spauda išreiškiama Metacritics skaičiais ir vėliau atėjusi didžioji depresija turėtų priversti EA permąstyti savo vidaus politiką. Per gerbuvio metus užauginti taukai, nors ir aptirpo, jų dar užteks tam, kad kompanija sėkmingai baigtų restruktūrizuotis. Akivaizdu, kad statymai ant unikalių ir naujų IP pasiteisino tik iš dalies. Dead Space, Mirror‘s Edge parsidavė neblogai, bet ne taip gerai, kaip sutryptas ir išniekintas Need for Speed. Garsūs vardai daro savo, Lord of the Rings: Conquest nuėjimas platinai, tai puikiai iliustruoja.  Mane tai šiek tiek baugina iš tos pusės, kad EA gali sugalvoti nužudyti kūrybingumą (kiek dar jo liko, ir kiek jo išpuoselėjo per šiuos metus), vienok bent jau kol kas spaudą pasiekia visiškai priešingi signalai. Prisiminkime Dead Space studijos atskirimą, o tiksliau tariant įasmeninimą. Šiaip tai gan protingas žingsnis. Na bent jau iš šono žiūrint, matosi, kad EA tikrai kieti marketinge. Apie tai byloja ir stulbinantys EA Partners rezultatai. Reikia pastebėti ryškiausius partnerių žaidimus (Rockband ir L4D) EA atstovavo gan įtemptuose frontuose, kur pozicijas tvirtai laiko tokie grandai kaip Guitar Hero, Call of Duty, Halo, Gears of War. Gal sukurdama Visceral Games EA tikrai mėgina atskirti kūrybą nuo marketingo. Na netrukus sužinosim, EA jau ne sykį žadėjo revoliucijų. Paskutinės dvi kaip matom neįvyko.
Anyway, titanų duelyje, aš asmeniškai visom 5 už EA. Net nepaisant didelio jų susidomėjimo ir investicijų į rinkas kurios manęs nevelka (iTouch (vykdomos kelios dešimtys projektų) ir Wii).

Tuo tarpu Activision ir po susijungimo su Blizzard varo konservatyvų verslą. Panašu, kad jų verslo modelis kol kas labiau pasiteisina, ir manau ši padėtis nekis artimiausius 2-3 metus. Activision per daug neišlaidavo, nei studijų nei IP pirkime. Activision tikrai nesivargino išsukinėti naujų brand‘ų ir sėkmingai dirba su tuo ką turi. Gal todėl, jiems tikrai negresia nemalonumai su licencijomis kurių EA pastaruoju metu turėjo per daug. Dabar gerokai kritus kainoms, Activision gali nusipirkti praktiškai bet ką ir išleisti labai protingą sumą pinigų. Manau, kad tai neišvengiama, ir turbūt net galima būtų paspėlioti kas taps pirmuoju pirkiniu. Žiūrint iš konkurencinės ir įtakos didinimo pusės.
• ActiBlizz turi stipriausią MMO kuriam tikrai niekas negresia.
• Starcraft II greičiausiai smarkiai nugesins ir taip blausias THQ perspektyvas.
• Ypač pelningoje ritmo žaidimų rinkoje ActiBlizz ir taip yra aiškus lyderis, o pasaulinis GH: Metallica startas šią poziciją tik sutvirtins.
• Kiekvienam filmui gausim po žaidimą iš Activision, o turint galvoje šiltus ir ilgalaikius korporacijos santykius su Dreamworks, galima manyti, kad kai kuriems filmams tų žaidimų bus ir daugiau.
• Šaudyklių fronte yra Call of Duty ir tiesą sakant, kol kas jo vieno per akis, bet jie turės dar ir Wolfensteiną. • Neperseninusiai nupirkti Bizzare Creations, per E3 parodys Blur. Kažkodėl aš nusitekęs manyti, kad ten gaminamas tarpinis variantas galintis vienu metu žudyti NFS ir viską, ką savo peryklose išperės Codemasters.

Žiūrint iš logiškos pusės, vienintelė vieta kur Activision leidžia lengviau kvėpuoti EA — sportas. Nors spėjimui apie ActiBlizz bandymus perimti T2 aš atmetu. Per naglai tai nuskambėtų, prieš tokį junginį, net Darto Veiderio mirties žvaigždė atrodytų juokingai. Iš esmės… Šiandien man Activision labai panaši į EA prieš 5-6 metus. Kažkokio pagrindo kalbėti apie kompaniją negražiai aš kaip ir neturiu, jie daro verslą, ir kaip rodo rezultatai daro jį gerai.
Nu bet… Nu bet, man labai nepatinka Kotikas.

Komentarai

14 komentarų
 1. ZZ1 2009/05/13 Atsakyti
 2. artojelis 2009/05/13 Atsakyti
 3. ZZ1 2009/05/13 Atsakyti
 4. kaimynas 2009/05/13 Atsakyti
 5. artojelis 2009/05/13 Atsakyti
 6. Originalas 2009/05/13 Atsakyti
 7. artojelis 2009/05/13 Atsakyti
 8. ZZ1 2009/05/13 Atsakyti
 9. Originalas 2009/05/13 Atsakyti
 10. Originalas 2009/05/13 Atsakyti
 11. Zpat 2009/05/14 Atsakyti
 12. crime 2009/05/14 Atsakyti
 13. e.f.i. 2009/05/15 Atsakyti
 14. Artojas 2009/05/15 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *