Rusija turi savo Džeką

Tie kas bent šiek tiek domisi žaidimais žino, kad JAV gyvena vienas labai išskirtinis veikėjas. Džekas Tomsonas dirbo advokatu, bet labiau pagarsėjo kaip aktyvistas ir kovotojas prieš žiaurumo, smurto ir žinoma sekso scenas žaidimuose. Advokatu jis jau nebedirba, nes jis gerokai visiems įsiėde ir taip nurodė teismas. Žodžiu tai eilinis savų 15 minučių šlovės ištroškęs fanatikas, kuris labiau naudojosi pilkų masių patiklumu, baimėmis ir silpnybėmis nei realiai su kažkuo kovojo.

Ir dar jis buvo pasaulinio mąsto žvaigždė, bet šiam titului kyla pavojus. Horizonte pasirodė naujas veikėjas, Rusijos Federacijos dūmos narys ir kaip vėliau paiiškėjo uolus verslininkas Valerijus Selezniovas. Tiesa žaidimų sferoje jis dar visiškai žalias, tad jam prieš akis gausybė mokslų, bet neabojoju jis toli eis. Aišku jei ir toliau taip „uoliai stengsis“.

O nutiko taip, kad prieš gerą savaitę Valerijus Selezniovas savo portale publikavo atvira laišką su kreipimusi į liaudį ir kompaniją „1C“. Laiško tema, „Call of Duty: Modern Warfare 2“ ir kontraversiškasis šio žaidimo lygis „No Russian“. Tai nestebina, „No Russian“ sukėlė gausybę kalbų ir juo pasinaudoti mėgino jau ne vienas veikėjas. Įdomu tai, kad tiek rytų, tiek vakarų kalbėtojai reikalauja vieno ir to paties. Išimti žaidimą iš prekybos ir piniginėmis baudomis nubausti leidėjus, kūrėjus ir platintojus. Todėl šiame kontekste dar vienas erelis kovotojas liktų nepastebėtas jei ne jo retorika. Deja, savo laiško perspausdinti jis neleidžia, nebent jis būtų perspausdinamas visas ir be pakeitimų, atleiskite bet tokio ilgo teksto versti tieisog nenoriu, juolab, kad jis stokoja nuoseklumo ir daug kas ten kartojasi. Jei norite paskaitykite patys, o aš bendrais bruožais ir necituodamas tiesiog perpasakosiu esmę.

Laiško esmė paprasta. Susirinkti kuo daugiau pliusiukų pasinaudojant masių baimėmis ir galbūt sukelti psichozę kurios metu pasijodinėjant ant balto žirgo būtų galima praplėsti savo elektoratą. Greičiausiai todėl laiške pernelyg dažnai apeliuojama į buržujų „1C“ už žaidimą gautas pajamas. Ne tik viešai reikalaujama sužinoti kiek tų pajamų buvo, bet ir pašalinti žaidimą iš apyvartos tuo pat metu konfiskuojant visas už jo platinimą surinktas lėšas (!). Taip pat teigiama, kad „Activision“ iš rusų šaudymo uždirbo 3 milijardus USD, ko šiaip tai nebuvo. Tame pat laiške, prekyba „Call of Duty“ žaidimu prilyginama prekybai narkotikais, žmonėmis ir ginklais. Tam tikra prasme „1C“ yra kaltinami tokia veikla, taip pat, kaip ir terorizmo aktų kurstymu. Keletą sykių apeliuojama į tai, kad „1C“ yra pinigų ištroškusi kompanija kuri nė piršto nepajudins dėl geresnės Rusijos. Na tie kas bent šiek tiek domisi Rusijos industrija, žino, kad žaidimai jei ir tapo pagrindiniu „1C“ pajamų šaltiniu tai ne taip ir senai. Šiaip ši kompanija užsiima įvairiausios programinės įrangos gamyba pradedant enciklopedijomis, baigiant įmonių valdymo įrankiais. Aišku visa tai ne esmė, nes ten paprasti rinkėjai irgi to nežino. Šlykščiausia, kad visame marazme vietą sau rado ir Rusijos–Gruzijos karas bei Beslano aukos. Čia pastebėsiu nėra visiškai svarbu kaip žmonės tą karą interpretuoja ir kaip vertina pačius įvykius. Nesvarbu kurios karo versijos besilaikytum, fakto, kad tie įvykiai buvo tragiški nenuneigsi. Nenuneigsi ir fakto, kad apeliavimas į šio konflikto aukų kančias yra visiškai ne vietoj.

„1C“ teigia, kad į susirašinėjimą su politiku veltis nenorėjo, bet matomai jo laiškas sukėlė kažkokį rezonansą Rusijoje, nes buvo publikuotas ir oficialus „1C“ atsakymas. Jo irgi negalima spausdinti dalimis. Todėl jei įdomu siūlau paskaityti visą. Atsakymas išsamus, tikslus ir vietomis kandus. „1C“ klausia Selezniovo, kokias inovacijas ir naudą Rusijos ateičiai atneš jo verslas, komerciniais pastatais užstatantis Vladivostoko miesto centrą ir skverus. „1C“ taip pat prisimena pirmą Selezniovo pareiškimą padarytą radijuje, kuriame jis teigė, kad žaidimą jam parodė juo pasibaisėjęs sūnus. Sūnui kaip paaiškėjo nėra 18 metų, o „No Russian“ lygio buvimas žaidime kaip ir patvirtino faktą, kad jo šeimoje pirataujama. Oficialiai rusiškoje versijoje šio paprasčiausiai nėra. „1C“ taip pat stebisi, kodėl prekyba ginklais, viena iš pelningiausių Rusijos eksporto sferų yra priskiriama nusikalstamai veiklai. Ir t.t.

Mane tai nuramino. Visi kažkiek nutuokiam kaip būna Rusijoje, tad drąsus ir kiek ironizuojantis „1C“ tonas leidžia manyti, kad Selezniovas baisiai didelės įtakos ten neturi. Ir gerai. Nes kalbam apie šalį kur pinigų konfiskavimo klausimus viena ar kita forma labai norint galima prastumti. Ne tai, kad man labai rūpėtų „1C“ finansinė ir teisinė būklė, bet šiaip būtų labai apmaudu, jei ten prasidėtų žaidimų industrijos „crackdown‘as“. Niekam tai neatneštų naudos.

O šiaip tai signalas. Įdomu, kuris iš mūsų šviesulių taps Lietuvišku Tomsonu/Selezniovu. Kai pagalvoji tai siutas ima. Tomsonui tikrai palyginus sunku, jis ardosi šalyje, kur šie reikalai gan aiškiai sustyguoti. Yra įstatymai, žaidimų reitingavimas, nuobaudos jei reitingavimas nepaisomas ir kažkokia kontrolė. Jis ten nelabai ir gali ką nuveikti, nebent tik rengti klounadas naudodamasis teisinės sistemos nuolankumu ir skylėmis. Rusijoje, kaip ir pas mus, nėra nieko panašaus (kalbu apie reitingavimą, nebūtinai žaidimų). Tokiam Selezniovui po kojomis neartos dirvos pliusų rinkimui ir gerų darbų darymui. Žinoma pradedant nuo žaidimų reitingavimo ir prekybos sureguliavimo, kad turinys skirtas pilnamečiams nepakliūtų į rankas vaikams. Tiesa tada tektų dirbti… O ir ką čia sureguliuosi, kai pas patį namuose piratinė versija? Tik tada klausimas kokio velnio pulti oficialią rusišką versiją, kurioje tų nepatinkančių scenų nėra? Ar pažvelgus giliau nesusidaro įspūdis, kad „1C“ apskritai padarė gera darbą, nes tie kas pirko žaidimą, neturėjo diskomforto ir prievolės šaudyti civilius.

Pavyzdžiui aš ne esu žiaurumo žaidimuose šalininkas. Kai kuriais atvejais, net esu didelis jo apraiškų priešininkas. Tas pats liečia ir piratavimą. Nepatinka man jis ir turiu labai ribotą tolerancijos šiam reiškiniui kiekį, bet… Mane amžiais šokiruoja tie patys dalykai. Ir jie visose šalyse vienodi. Tai oficialūs „kovotojai“. Kai juos pamatai, norom nenorom imi šlietis prie mažesnio blogio. Ir taip bus visada, kol „visuomenės interesą“ gins Tomsonai, Selezniovai, „Daily Mail‘ai“ ir LANVOS.

Komentarai

12 komentarai/-as/-ų
 1. Originalas 2010/01/26 Atsakyti
 2. Epikus 2010/01/26 Atsakyti
 3. Originalas 2010/01/27 Atsakyti
 4. ZZ1 2010/01/27 Atsakyti
 5. Artojas 2010/01/27 Atsakyti
 6. ZZ1 2010/01/27 Atsakyti
 7. Artojas 2010/01/27 Atsakyti
 8. ZZ1 2010/01/27 Atsakyti
 9. Artojas 2010/01/27 Atsakyti
 10. Starr 2010/01/27 Atsakyti
 11. Xanthus 2010/01/28 Atsakyti
 12. Artojas 2010/01/29 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *