Nuomonė: Microsoft HoloLens — didelės, mažos baimės

Windows 10 prezentacijos metu, Microsoft pristatė audrą sukėlusią technologiją — HoloLens. Aš, kaip ir daugelis, buvau sužavėtas, bet…
Mane kamavo ir tebekamuoja nuojauta, kad Hololens tėra naujas žaislas, kurio misija pakeisti mūsų mąstymą, bet ne pasaulį.

Mintyse aš jį prilyginau OUYA anonsui. Pamenate, buvo tokia konsolė, kurios likimą mes gan tiksliai išpranašavom prabėgus vos kelioms dienoms po jos anonso? Ne atspėjom. Išpranašavom, nes tai padaryti buvo labai lengva. Kai nuo daikto paviršiaus nugremži marketingą, paprastai pamatai jo esmę. OUYA esmė buvo aiški, o ir kūrėjai nebandė jos per daug maskuoti. Tiesiog tuo metu buvo pasinaudota masinėmis psichozėmis.

Kai visi portalai – nuo didžiausio iki mažiausio – kasdien pučia žinias apie konsolių eros pabaigą, apie augančius žaidimų pardavimus mobile sektoriuje, apie indie aušrą ar PC atgimimą, versliems žmonėms nereikia nė meluoti. Reikia duoti žmonėms tai, ko jie tikisi. REVOLIUCIJĄ. Visi ženklai rodo, kad revoliucija bus, kad mūsų laukia technologinis lūžis, tad tereikia pateikti sprendimą dėžutėje ir milijonai žmonių būtinai „pasikabins“. Niekas šioje situacijoje nėra nei sukčius, nei kvailys, tiesiog mūsų pasaulyje yra per daug informacijos, o pokyčiai mums it adrenalinas.

Mes norime, kad pasaulis keistųsi, todėl dažnai ignoruojame pranašiškų ženklų kontekstą. Kiekvienas skaičius, kiekviena žinia turi kontekstą, o kiekvienas įvykis savo atitikmenį istorijoje. Jei dėl kažkokios žinios užsidegęs žmogus skirtų bent kelias valandas jos analizei, jis ko gero įrodytų sau, kad džiaugsmas nepagrįstas, bet… Švaistyti brangų laiką vien tam, kad nusiviltum? Skamba kaip visiškai kvailas užsiėmimas.

Greičiausiai todėl ir Microsoft HoloLens projektas sulaukė ypač šiltų vertinimų. Šį tekstą norėjau parašyti jau senai, bet gal ir gerai, kad rašau jį dabar. Euforijai priblėsus, lengviau bus kalbėti apie esmę. Taigi apie baimes:

Baimė numeris 1: Akivaizdi baimė
Tai baimė, kilusi iš klausimo, „o ką, jei?“… O ką, jei Microsoft sukūrė ir parodė HoloLens tik tam, kad užlopytų technologinės sausros spragas? Kinect apleistas, Surface nesprogo, o žaisliukų juk reikia. Šiemet dauguma žaidimų ar IT industrijos žaidėjų rodys savo naujus žaislus. Nuo malondaikčių iki dėvimų kompiuterių ar funkcionalių VR sprendimų. Visi kažką turės, o MS ne. Ką, jei HoloLens buvo sukurtas ne kaip daiktas, o kaip utopinė vizija? Apie ją kalbėsime šiemet. Galbūt prisipirksim įrenginių kitąmet, o tada kas?

Baimė numeris 2: Vizija graži, bet realybė ribota
Šią baimę turėjau nuo pirmos akimirkos. Aš nesu bambeklis. Aš tikiu, kad MS gali sukurti įrenginį, kuris orientuosis patalpoje, kuris nepainios žymeklių ir pateiks tikrai įspūdingus vizualius rezultatus. Aš tikiu, kad užsidėjęs HoloLens regėsiu milžinišką slibiną ir užtikrinton mirtin žengiančius karius. Galbūt jie net paklus mano balso komandoms. Aš tikiu tuo, nes visa tai šiandien įmanoma. Praturtinta realybė, skirtingai nei virtuali realybė, nėra kažkas naujo. Jau prieš keletą metų Nintendo siūlė kokybiškus praturtintos realybės projektus, vėliau kokybišku turiniu sublizgėjo tiek išmanieji, tiek PlayStation Vita. Tuo tarpu net ir potencialiai pažangiausią AR sprendimą industrijoje turėjusi Google bent jau laikinai atsitvėrė tylos siena. Viltis, kad funkcionalumu HoloLens pranoks Google Glass yra šiek tiek paika. Nepaisant visų dailių reklaminių klipų, jau dabar turime suprasti, kad teorinis daikto panaudojimas labai skiriasi nuo praktinio.

Baimė numeris 3: Realių aplinkybių ignoravimas
Pastarieji metai pramogų sferoje Microsoft’ui buvo skausmingi. Akivaizdu, kad po XBOX 360 ir Kinect sėkmės jie neatliko nuodugnios įvykių analizės ir anonsuodami XBOX ONE smarkiai susimovė. Klaidų buvo visur — prastai parengta rinkodaros kampanija, savo pačių pelkėje grimztantys viešieji ryšiai ir neadekvatūs sprendimai kuriant produkto viziją. Klaidos buvo padarytos todėl, kad MS nebelaikė rankos ant pulso. Prireikė metų Microsoft konsolei atsitiesti, tačiau lyderystės bendrovei negrąžina net ir drastiški sprendimai kainodaros srityje (o tai kraštutinė ir pati efektyviausia priemonė). Prie ko čia HoloLens? Na… Pasikartosiu. Šiuo metu pasaulyje yra Virtualios Realybės įrenginių sprogimas, įrenginių, kurie leidžia žaidėjui kone fiziškai pasinerti į žaidimo pasaulį. Atsinešti žaidimus į buitį galėjome ir seniau. Jau minėjau AR žaidimus nešiojamoms sistemoms, bet juk jie buvo pritaikyti ir Kinect bei Move technologijoms. Sony vienu metu turėjo kažkuria prasme ypač artimą ir gerai veikiantį sprendimą — Wonderbook (žr. video žemiau). Taigi, šiandien visi kalba apie visišką atsijungimą nuo buities ir nėrimą į virtualią žaidimų ateitį, o Microsoft atsako sprendimu, kuris jau šiandien, bent iš dalies gali būti vadinamas praeitimi. Teoriškai, HoloLens atrodo kaip įrenginys, kuris tandeme su Windows 10 apvers jūsų namus aukštyn kojomis, bet praktiškai… MS tarsi tikisi, kad jūs pirksite po įrenginį kiekvienam šeimos nariui ir po namus vaikščiosite su šalmu ant galvos. Jūs tam pasiruošę?

Baimė numeris 4: Visų baimių baimė
Vis tik pagrindinė mano baimė yra ta, kad net jei Microsoft ištobulins ir paleis HoloLens į masinę prekybą, tai nebus „ketinimų garantas“. Net jei į gamybą ir reklamą bus sukišti milijardai dolerių, tai nereiškia, kad Microsoft vystys produktą ir po starto. Pažvelkite į Kinect 2 – įgrūdo per prievartą, tai darydami suluošino visą savo žaidimų verslą, ir ką? Neprireikė ir 365 dienų, kad milžiniškos korporacijos venomis į smegenis būtų paduotas signalas — Kinect nebeveikia. Microsoft žinoma galėjo kažką daryti, kad įrenginys veiktų: finansuoti žaidimų kūrimą, plėsti jo pritaikymą… investuoti, kaip tai darė po pirmosios versijos starto. Nes Kinect 2 pats savaime yra geras daiktas, bloga buvo jo globa. Ką padarė MS? Pakraipė ūsą ir projektą „nužudė“. Oficialiai, aišku, apie tai nebuvo pranešta, bet visi kurie namuose turi Kinect 2 tai supranta ir be paaiškinimų.

Labiausiai bijau ne to, kad HoloLens neveiks. Jis veiks, kitaip jo neleistų į serijinę gamybą. Naudotis juo nebus taip smagu, kaip rodoma reklamose, bet HoloLens veiks. Labiausiai aš bijau to, kad daugybė žmonių įsigys šį įrenginį dėl Minecraft. Pasidžiaugs, o tada padės į lentyną dulkėti. Žinia, Mojang dabar priklauso Microsoft, o Notch’as dar iki šio sandorio viešai pasiuntė OculusVR ir Facebook. Neabejoju, kad Microsoft užblokuos ir Sony Morpheus skirtą versiją, tad HoloLens turės išskirtinumą. Vieną žaidimą. O kas toliau?

Taip. Labiausiai aš bijau to, kad HoloLens tėra varnelė į MS užrašinę. 2015-iems reikia naujos technologijos. Reikia sprendimo, kurio demonstracija suteiktų seksualumo viskam, ką dėl namų vartotojų daro Microsoft (Windows 10, XBOX ONE, galbūt ir išmanieji). Kai Hololens atliks šią funckiją, o varnelė bus uždėta, MS įrenginį paprasčiausiai apleis. Net ir tuo atveju, jei sprendimas pats savaime mums patiks.

Komentarai

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *