Nėra tokio dalyko kaip „Šiaip standartas“ | mintys po „Disciples III: Renaissance“ (EN)

Jei ne tokie atsitiktinio vėjo gūsiai kaip „Metro 2033“, šis įrašas virstu rant‘u apie tai į kokią subinskylę keliauja rusiškas GameDev. Kita vertus „Metro 2033“ pavadinimas rusišku yra pritemptas, tiesa lygiai tiek pat pritemptas būtų ir priešingas teiginys, todėl nesigilinkim. Ir antraštės nekeiskim. Kol kas rusiškas GameDev jei ir keliauja į minėtą skylę tai pamažu, o tokie projektai kaip „Disciples III“ turėtų būti traktuojami kaip pavojaus signalas.

Aš neanalizuosiu žaidimo mechanikos ar pokyčių serijoje, nes su pačia serija esu menkai pažįstamas. Remdamasis tuo, kaip palankiai žmonės kalba apie antrus Disciplus, spėju kad kokybinis nuosmukis mechanikoje ir žaidimo eigoje buvo, bet tai tik spėjimas. Aš pats trečius Disciplus išmėginau per klaidą, kažkodėl pagalvojęs, kad jie tuo pat metu dar ir Demiurgai. Netrukau išsiaiškinti, kad ne, bet pirmos akimirkos sudomino. Rusiška versija buvo žiauriai skylėta. Ilgai su ja netvėriau, o ilgainiui apie Disciplus ir visai pamiršau. Taip viskas ir liktų, jei ne EN versijos apžvalga kurią turiu parašyti į games.lt.

O mintys labai paprastos. Ne sykį kartojau ir dar kurį laiką kartosiu, kad daugelio žanrų ateitis ir likimas tūno kažkur Rusijoje. Darydami žaidimus rusai neišmano arba iš principo nepadaro daugelio labai svarbių dalykų, bet mano tikėjimui jų pramonės ateitimi tai įtakos nedaro. Kodėl? Ogi todėl, kad jie nemoka arba nenori laikytis standarto. Toks dalykas kaip QA (Quality Assurance) ten akivaizdžiai neegzistuoja, o jei ir yra tai tik pavadinimo, o ne kokybės užtikrinimo prasme.

1

Klasikinis rusiško UI pavizdys. Funkcionalumas priešingai proporcingas detalių gausai. Daug mygtukų reiškia, kad „Drag and Drop“ principas dar neišrastas. Inventoriuje daug daiktų, kurių visiškai nenaudojau tik dėl to, kad pats naudojimas siaubingai nepatogus.

Darydami žaidimus eksportui rusai QA problemą sprendžia paprastai. Daro pusiau keptą, pusiau luptą relyzą Rusijai, tada skaito forumus, atfiltruoja visus pasiūlymus užsikrušt ir iš likusio bug‘ų sąrašo, per metus surenčia pataisą. Būtent todėl, rusiški patch‘ai paprastai būna tokie pat dideli kaip ir visa jų Rusija. Neretu atveju pataisos, kurios paverčia žaidimą „žaidžiamu“ pagal vakarietišką standartą visiškai sujaukia metus prakaitavusių žaidėjų gyvenimus. Kažkam sunaikina save‘us, kažkieno kompas nustoja vilkt žaidimą, kažkam dar kažkas…

Šioje vietoje manau nemažą rolę groja ir vartotojų teisės regione, nes tik rusai gali naudoti chamiškiausias starforso versijas, tik rusai gali ramiai išleisti žaidimą kuris neveikia su specifikacijas atitinkančiu PC, arba kuris išdaužo „langus“ ir pasiūlo stebėti mėlyną ekraną. Žaidėjai greičiausiai ir patys bangas kelia ne parduotuvėse, o forumuose, kur jų mintys, pastabos ir pasiūlymai virsta neįkainojamu informacijos šaltiniu. Bent jau tais atvejais kai žaidimas rengiamas eksportui. Todėl rusiški EN „relyzai“ būna techniškai geresni. Tai žaidimai išleisti po beta testo, už dalyvavimą kuriame žmonės moka rublius. Natūralu, kad jie paprastai neturi kritinių klaidų, nors visokio plauko smulkmės ir juose netrūksta. Bėda ta, kad angliškos rusiškų žaidimų versijos paprastai stokoja kokybės tame, ką rusai padaro gerai. Skurdėja žodynas, įgarsinimo kokybė, dažnai nukenčia bendra atmosfera. Turiu prisipažinti, kad tokia situacija iš esmės, bent jau mane tenkino. Kodėl? Ogi todėl, kad ten sukurti žaidimai būna įdomus vertinant juos per kitokią prizmę. Gameplay sprendimai, drąsus lindimas į nišą, eksperimentai, ultra realizmas, pankiškumas, sudėtingumo lygis, progresijos kreivė, pats žaidimo gylis… Kiekvienas rimtesnis rytų bloko žaidimas pasižymi ne vienu tai kitu bruožu, jie turi charakterį, todėl su jais įdomu, net jei jie tave pakankina. Kažkada tai buvo „šiaip standartas“ visai kiriliškai „AAA“ produkcijai, tai padėjo ignoruoti kitų standartų nebuvimą.

2

Spėkit iš trijų kartų ar yra sorting options, ar bent galimybė padidinti langą tiek, kad pamatytum kelintas TURN!

O dabar? Dabar supranti, kad neegzistuoja toks dalykas kaip „šiaip standartas“. Negali galvoti, kad QA užsienyje padaromas standartiškai gerai savaime. Negali galvoti, kad Tavo žaidimai standartiškai bus „kitokie“. Nė velnio. Slaviški prieskoniai pamažu tampa pernelyg prėski ir jų nebepakanka tam, kad užmušti nemalonų skonį. „Disciples III“ man tapo lyg iliustracija tam ką čia rašau. Pilkas, paprastas, nuobodus, pusę metų suktas Rusijoje ir… nesutvarkytas! Akis bado grubios klaidos. Diegimo metu „Disciples“ nesugeba sukurti direktorijos save‘ams, tad žaidimo neišsaugosi, kol pats nesugalvosi sukurti reikiamo folder‘io. Įdomiausia tai, kad pats tokio dalyko ir nesugalvotum, tad pagalbos ieškai internete, kur tiksliausiai ir greičiausiai atsakymus kažkodėl pateikia „torrent“ forumai, o ne oficiali žaidimo svetainė. Visiškai kiauras ir „Tutorial“ režimas kuris čia įdėtas lyg ir tam, kad atbaidytų visus norinčius pradėti pažintį su serija. Vėliau reikalai pagerėja, tačiau išsisklaido kita iliuzija. Nuo pirmų akimirkų „Disciples III“ atrodo kaip lygiavertė alternatyva „Heroes“ gerbėjui. Dar neįpusėjus pirmai kampanijai, paaiškėja, kad ne. Žaidimas blankus, skurdžiai „parašytas“ ir gan monotoniškas. Gerą pirmą įspūdį sudariusi grafika nublėsta ir pasitraukia kažkur į foną. Dailiai prapiešti medeliai nedžiugina, o vizualinių detalių gausa, dėl niekam tikusio UI ima erzinti.

screen8_large

Akvareliškai pasteliškos aplinkos sukuria aukšto balo vertą pirmą įspūdį. Deja jis išblanksta greičiau nei baigiasi „Tutorial“. Jei jis baigiasi. Nes jis nesibaigia, jei konkretų moba užmuši kitaip nei tai savo dizdokuose užsirašė kūrėjai.

Disciplams būdinga rusiška maniera viską prapiešti giliai ir detaliai. Lygių peizažai stulbinantys, gruste prigrūsti nieko nedarančių objektų ir blizgučių kurie ten yra tik tam, kad gražiai atrodytų. Paprastai smulkmeniškumas ir detalumas, ypač tokiam statiniam žanre kaip TBS žavi, bet ne šį kartą. Pasaulyje sunku orientuotis, sunku atskirti funkcionalius elementus nuo šiukšlių, o ir juos radus sunku iki jų nueiti. Kelionės maršruto markeris veikia preciziškai tiksliai, kas realiai reiškia, kad jis paprasčiausiai neveikia. Norėdamas pajudinti herojų, kursorių turi pastatyti konkrečiai ten, kur jis gali eiti. Kur jis gali eiti vizualiai nenustatysi, tad turi vedžioti pele po šunkelį ir ieškoti to išganingo taškelio.

Pirmosios kautynės irgi palieka gerą įspūdį. Arenose sukurtos taktinės pozicijos, kurios tikrai įneštų kautynėms naują strategijos sluoksnį, jei… veiktų. Vėl kaltas UI, kuris neaiškiai ir nepatogiai perteikia karių judėjimą ir palieka per didelę žaidėjo klaidos tikimybę. O ir šiaip pačios kautynės ir DI nemeta tokio iššūkio, kad būtų prasmė kažką strateguoti norint užimti ataką sustiprinančias pozicijas. Kurį laiką tai daryti įdomu paprasčiausiai iš principo.

screen9_large

Žaidime šiaip vyrauja keli meninio vaizdavimo stiliai. Griežti, tamsūs iš nešvarokų tekstūrų sukalti modeliai, paprastai nedera su švelnia raminančia aplinka. Spėju, kad tai ne dailininkų sprendimas, o graudi žaidimo kūrimui išeikvoto laiko išraiška. Apie „Disciples“ kalbama daugiau nei 3 metai, neatmetu, kad minimum metus atėmė kai kurių elementų perpiešimas ir pritaikymas šiuolaikiniam skoniui.

Žodžiu tai Rusijoje gamintas, nišinis, nišiniam žanrui priklausantis žaidimas kuri fail‘ina. Būtent tai ir norėjau pasakyt, nes tai man kelia nerimą. Tūnodami nišoje, rytų bloko kūrėjai paprastai nesusimauna ir sukuria produktą kuris džiugina net ir tada kai jo veikia vos pusė. Nes toje veikiančioje pusėje idėjų ir kūrybingų sprendimų būdavo tiek, kad vakarų kepyklos turėdavo įkvėpimo geram penkmečiui. Situacija kai rytams priklausė ateitis, o vakarams ateities mada buvo tikrai priimtina. Labai nesinorėtų, kad kažkas pasikeistų.

Komentarai

12 komentarai/-as/-ų
 1. Andrius 2010/07/30 Atsakyti
 2. Crodor 2010/07/30 Atsakyti
 3. Abaddon 2010/07/30 Atsakyti
 4. Giedrius 2010/07/30 Atsakyti
 5. Azetarat 2010/07/30 Atsakyti
 6. wr 2010/07/31 Atsakyti
 7. Agnyz 2010/07/31 Atsakyti
 8. wr 2010/08/06 Atsakyti
 9. wr 2010/08/06 Atsakyti
 10. Kaj 2011/08/06 Atsakyti
 11. Artojas 2011/08/06 Atsakyti
  • Kaj 2011/08/07 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *