Kas nutiko „Activision“?

Dauguma ko gero jau girdėjote, kad „Activision-Blizzard“ išsiperka savo akcijas ir pradėta vadintis laisva ir nepriklausoma bendrove. Ar tai reiškia, kad „Activision“ tapo indie? O gal tai reiškia, kad nuo šiol jiems nebereiks melžti frančizių? Galų gale, ar tai iš viso ką nors reiškia, o jeigu reiškia, tai ką?

Visų pirma, leiskite patikinti – „Activision“ tikrai netaps indie ir bendrovės įgyta laisvė tėra sąlyginė. Esmė ta, kad iki sandorio 63% „Activision-Blizzard“ akcijų priklausė kitai korporacijai – „Vivendi“. Likusios akcijos buvo kotiruojamos akcijų biržoje, tad „Activision“ direktorių tarybos sudėčiai ir sprendimams darė įtaką stambusis akcininkas. Sėkmingo išsipirkimo atveju „Vivendi“ išlaikys vos 12% akcijų, 24,9% valdys Bobby Kotick‘o suburta investuotojų grupė, o likusios bus kotiruojamos akcijų biržoje. Vienintelė „laisvė“, kurią po šio sandorio įgys „Activision-Blizzard“ -– tai sąlyginė veiklos laisvė, kurią turės direktorių taryba, tačiau jos sprendimus ir toliau veiks stambieji akcininkai, kuriais dabar teoriškai gali tapti bet kas.

Visi dar puikiai prisimename 2008-aisiais tragizmu dvelkusią žinią apie „Activision“ ir „Blizzard“ susiliejimą. „Blizzard“ tuo metu priklausė korporacijai „Vivendi“, tad po susiliejimo „Vivendi“ perėmė 61% akcijų, o likusios buvo kotiruojamos akcijų biržose. Šio sandorio metu įsigaliojo ir specifinis susitarimas, draudžiantis „Vivendi“ skolintis „Activision“ vardu, taip pat draudžiantis „Vivendi“ iš „Activision“ perimti daugiau nei 400K JAV dolerių be „Activision“ direktorių tarybos sutikimo. Šiemet baigėsi šio susitarimo galiojimo laikas ir „Vivendi“ pranešė apie ketinimus išsimokėti specialiuosius dividendus. Šių dividendų suma galėjo siekti 2-3 milijardus JAV dolerių, tad ši žinia paskatino Bobby Kotick‘ą („Activision–Blizzard“ vadovą) veikti. Pasinaudojęs savo autoritetu ir pažintimis, jis subūrė investuotoju komandą ir parengė bendrovės išpirkimo planą.

Teigiama, kad išpirkimo sandorio detalės buvo derinamos kelis mėnesius, bet realiai „Vivendi“ neturėjo galimybių atsispirti naujajam pasiūlymui. Esmė ta, kad „Vivendi“ jau kurį laiką yra slegiama skolų – šiuo metu bendrovės įsiskolinimai siekia 15 milijardų dolerių. Teigiama, kad „Vivendi“ jau kurį laiką taikėsi parduoti „Activision“, bet nerado tinkamo pirkėjo, tad finale jiems teko sutikti su Bobby Kotick‘o ir Brian‘o Kelly pasiūlymu. Pasiūlymo sudėtis tokia – „Activision“ išsipirkimui atriekia 1,2 milijardo JAV dolerių iš savo grynųjų pinigų sankaupų ir papildomai pasiskolina dar 4,75 milijardo iš bankų. Prie „Activision“ prisijungusios investuotojų grupės sumeta dar 2,3 milijardo ir už visus šiuos pinigus nuperkama didžioji dalis akcijų, kurias turėjo „Vivendi“. Žinia apie šį susitarimą teigiamai paveikė investuotojų rinkas, teksto rašymo metu „Activision-Blizzard“ akcijų vertė yra šoktelėjusi 15% ir yra aukščiausiame taške, nuo pat susiliejimu su „Blizzard“.

„Vivendi“ iš šio sandorio gavo vieną milžinišką privalumą – 8.2 milijardo JAV dolerių įsiskolinimų likvidavimui ir atsiveriančią galimybę pamažu grąžinti balansą į pliusą. O ką gavo „Activision“?

Kaip jau ir minėjau, visų pirma, tai nors ir santykinė, bet ženkliai ūgtelėjusi „Activision“ direktorių tarybos autonomija, o akcininkai, be abejo, mėgaujasi žaibišku valdomo turto šuoliu. Tačiau sandoriui išleisti grynieji ir beveik 5 milijardus siekiančios skolos aptarnavimas, turėtų sukurti šiokį tokį diskomfortą. Tiesa, „Activision“ neliko basa – bendrovė tebeturi beveik 3 milijardus grynųjų santaupų, tačiau šie pinigai laikomi užsienio bankuose ir jų įsukimas į apyvartą reikštų, kad prieš tai teks sumokėti solidžių mokesčių. Patogus ir sandorio laikas, nes „Activision“ neišvengiamai papildys grynųjų pinigų atsargas į parduotuvių rinkas paleisdami vaiduoklius su koviniais šunimis.

Žodžiu, artimiausiu metu, be dailių antraščių šis sandoris nereiškia nieko, o štai ilgalaikėje perspektyvoje įmanomi du variantai.

Viena vertus – atsiskyrimas nuo skolose skęstančios „Vivendi“ tarsi atriša „Activision“ rankas priimti drąsesnius ir radikalesnius sprendimus. Direktorių taryba nuo šiol planuos tik savo finansinę ateitį, o atsikračius neigiamo 15 milijardų šleifo ir pasiskolinti bus lengviau. Artimiausioje ateityje, nepaisant to, kad daugiau nei pusė bendrovės akcijų yra viešai kotiruojamos, „Activision-Blizzard“ ko gero yra saugi nuo agresyvių konkurentų bandymų perimti bendrovę. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje direktorių taryba privalės rasti lėšų ir išsipirkti didesnę savo akcijų dalį.

Antra vertus – sumenkusios grynųjų pinigų atsargos ir nuosava beveik 5 milijardų skola, nors šiandien ir atrodo kaip visiškai suvaldoma situacija, po metelių, kitų gali užaštrėti. Ypač jei rinkoje tęsis kelios, paralelinės ir „Activision-Blizzard“ nenaudingos tendencijos.

Pažvelkite:

• „Call of Duty“ patiria vis didesnį spaudimą dėl stagnuojančios kokybės ir klonavimo. Serija dar turi metelius, kitus rezerve, tačiau praradę absoliutaus lyderio pozicijas, šiai serijai „Activision“ kol kas neturi jokio bręstančio pakaitalo (su „Bungie“ kuriamas „Destiny“ pranašauja daug gerų dalykų, tačiau mes beveik neabejojame, kad žaidimo sėkmės atveju tarp esamų partnerių galimi konfliktai).

• „Skylanders“ dar šiemet patirs galingą spaudimą iš „Disney Infinity“ ir „Rovio“ pusės. Bus įdomu stebėti, ar ant „Spyro“ kupros išsukti naujieji personažai, atlaikys pramogų industrijos grandų spaudimą.

• „World of Warcraft“ – nuolat pranešama apie drąstiškai mažėjantį prenumeratorių skaičių ir naujus monetizacijos sprendimus, kuriuos pritaikė ar ruošiasi pritaikyti „Blizzard“. Nepaisant gandų, kad dirbtuvėse kuriamas „Titan“, realiai pakaitalo WOW (net ir vertinant iki 7,7mln. smuktelėjusį žaidėjų skaičių) bendrovė dar neturi.

• „StarCraft“/e-sportas – nuolat augantis LOL ir DOTA spaudimas.

Ilgalaikė perspektyva atrodo grėsmingai ir šiek tiek ūkanotai. Ne į gerą ir bendros žaidimų rinkos tendencijos – vis ryškėjantis naujų platformų ar asmeninio kompiuterio dominavimas – juk „Activision“ istoriškai yra leidėjas su milžinišku susitelkimu į konsolių rinką. Pūsti pavojaus trimitus, be abejo, dar anksti, juk turime suteikti šansą „Activision“ pasimėgauti įgyta laisve, galbūt net sulaukti vieno, kito radikalesnio posūkio sekant bendras rinkos tendencijas. Tačiau kaip žaidėjai…

Kaip žaidėjai, kiekvienam turinčiam „Activision-Blizzard“ akcijų patartume pasinaudoti atsivėrusiomis galimybėmis ir parduoti jas brangiai.

 

Tiesa, šis sandoris patiko ne visiems Vivendi akcininkams, tad buvo bandymų jį blokuoti. Spalio 11 dieną aukščiausiasis Delavaro valstijos teismas patenkino Activision apeliaciją ir išsipirkimui buvo uždegta žalia šviesa. B. Kotikas tikisi, kad savo likimo valdovu taps jau spalio 15-ają.

 

 

 

Komentarai

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *