Inspektorius Fowleris užuodžia žmogžudystę

Kai iš noro aprašyti visus svarbesnius naujus smulkius žaidimėlius nieko neišeina, belieka vienas vienintelis kelias – aprašyti tik pačius geriausius. Dėl šių gali kilti nemažai ginčų, tačiau beveik kiekvieno, stebėjusio sausio mėnesio žaidimus, topų sąraše turėjo būtų „Penny Dreadfuls: Sweeney Todd“. Nes jam nieko netrūksta: intriguojanti XVIII a. Londono atmosfera, detektyvo siužetas, kruopšti tapybiška grafika, galvosūkių įvairovė… Bet ne dėl to jis vertas geriausiojo vardo – ne ką mažiau svarbūs nakties šiurpuliai ir labai netikėtas žaidimo įgarsinimas.

st_fleet

Svynio Todo kirpyklėlė maloniai kviečia nusiimti skalpą

Jei perskaičius žaidimo pavadinimą, jis pasirodė kažkur girdėtas, pridėkite 10 balų už pastabumą ir muzikinį išsilavinimą. Barzdaskutys Svynis Todas – garsus liaudies literatūros veikėjas, debiutavęs vos penį (neįsijauskit, čia mes apie senosios Anglijos pinigėlius) kainavusiose gatvėse praeiviams pardavinėjamose siaubo istorijose, vėliau Stepheno Sondheimo perkeltas į miuziklą „Svynis Todas – demonas kirpėjas iš Flyt-sryto“. Taip jau įdomiai sutapo, kad vasario 11-14 dienomis Vilniaus Kongresų rūmuose galima šį miuziklą pamatyti ant scenos. Jei dar pasiimtumėte iš nuomos filmuką su Johnny Deppu, tai galėtumėte malonumą patirti trimis įvairiais būdais.

st_opera

Dainos apie serijinį žudymą irgi gali skambėti gražiai

Kruvina fabula. Istorija tokia – grįžęs iš tolimojo plaukiojimo jūreivis Markas tikisi susituokti su savo išrinktaja Johanna, kuriai užantyje gabena itin vertingą perlų vėrinį. Tačiau nueina jis netoli, nes Flyto gatvės kirpėjas ir barzdaskutys Svynis Todas kaip tik ir tyko naivių personažų su vertingais nešuliais. Pakviestas pigiai nusiskusti, Markas užeina į kirpyklą, bet niekad iš jos nebeišeina… Ir jis ne pirmas toks – aštrūs Todo peiliai ir pomėgis jais pjauti ne tik barzdos plaukus yra sudėtinė jo mylimosios, panelės Lovet mėsos pyragų verslo dalis. Tikiuosi, dabar nebesistebite, kad vaikų iki 14 metų į miuziklą teatre neįleidžia…

Londono policijos darbas labai šlapias ir labai raukia nosį...

Londono policijos darbas labai šlapias ir labai raukia nosį...

Ką mes čia veikiame? Mums, gerbiamieji, yra skirtas Londono miesto policijos nakties sargybos naujoko vaidmuo. Už kadro mums vadovaus inspektorius Fowleris, kuris ir kiekvieno etapo užduotis pristatys, ir pakomentuos orus („visada lyja, bet ko čia stebėtis – Londonas“) ir rastus įkalčius („rankinė, cha! – man neaišku, kodėl jos tokios brangios – tai juk paprasčiausias krepšys!“). Inspektoriaus paraginami ir pralinksminami turėsime apkeliauti gal tuziną tamsių ir baugių senojo Londono užkampių, rankiodami nusikaltėlių ir aukų paliktus daiktus, lauždamiesi į sumaniai užrakintas patalpas ir klausydami su kiekviena istorija vis šiurpesniais tampančių pasakojimų. Jei niekur ilgam neužstrigsime, dar iki aušros atseksime iki paties Todo slėptuvės.

st_object

Taip autentiška, kad net nosinaitės reikia

Žaidimo eiga. Iš esmės „Svynis Todas“ yra paslėptų objektų paieškos žaidimas. Tačiau pasakojama istorija, galvosūkiai, muzikiniai intarpai, galimybė pačiam rinktis įkalčių paieškos kelią ir jau minėti inspektoriaus Fowlerio paniurzgėjimai sukuria labai specifinę atmosferą.

Kiekvieno epizodo pradžioje parodomas trumpas „skaidrių“ filmukas su įgarsinimu iš miuziklo. Tas filmukas pasakoja apie Svynio Todo piktadarystes nepriklausomai nuo mūsų tyrimo. Išeina tarsi taip, kad kiekviename epizode mes stengiamės pasivyti nenaudėlį Todą, bet iki pat pabaigos visur pavėluojame.

Po lyrinės įžangos inspektorius Fowleris jau veiksmo vietoje trumpai apibendrina užduotį, tyrimo kryptį ir pateikia ieškomų įkalčių sąrašą. Toliau jau keliaujame patys po Londono užkampius ir ieškome nusikaltimo pėdsakų.

Epizodo pabaigoje, surinkę visus įkalčius, iš mozaikos gabalėlių sudėliojame išnarpliotos istorijos gabalą. Galiausiai, prieš prasidedant kitam, galime pamatyti įveikto etapo rezultatus.

Iki sero Watsono lygio galima pakilti, bet ar galima geriau?

Iki sero Watsono lygio galima pakilti, bet ar galima geriau?

Kas yra gerai? Gerai yra tamsa, lietus, autentiški vaizdai (kiek galima spręsti nebuvus Londone 17xx metais), komentarai, įvairaus sudėtingumo galvosūkiai ir nelabai logiškas, bet gražiai išpieštas objektų kratinys kiekvienoje paieškos scenoje. Nesu tikras, kad labai gerai yra miuziklo stiliumi pristatoma istorija: iš pradžių buvo įdomu klausyti, bet vėliau garsą išjungdavau ir pasitenkindavau titrais.

Geriausia yra pati istorija. Daug kraujo, lavonų (įskaitant vietos kunigą), puvimo, požemių ir kanalizacijos. Yra ir neragauto skonio pyragų… Nepamenu, ar nuo Johno Saulo „Blekstouno kronikų“ esu patyręs ką nors taip kryptingai šiurpaus.

Šiaip žaidime niekas negąsdina: jokie baubai už langų nebėgioja, niekas iš už kampo nebando užklupti netikėtai – baisi tik pati istorija apie demoną-kirpėją. Ir tai ji ne atstumiančiai baisi – į žaidimą norisi pasinerti ir mėgautis kiekviena jo detale. Kaip sako inspektorius Fowleris, „vėjas neša blogą kvapą link mūsų, tačiau mes privalome atsukti jam nosis“.

Reziume: stulbinamai geras laisvalaikis detektyvo ir siaubo istorijų mėgėjams (9/10). Kadangi jis yra pigesnis ir už filmą (jei pirktume, o ne nuomotume) ir už teatro bilietą, tai fotelių pilotai turės visišką pasiteisinimą tokiu būdu susipažinti su Svynio Todo istorija. Jei ateityje „Penny Dreadfuls“ serija nenuvils, tai konkurentams teks smarkiai pasistengti nurungti šį PlayPond kūrinį.

Komentarai

2 komentarai/-as/-ų
  1. ZZ1 2010/02/07 Atsakyti
  2. Adis 2010/02/08 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *