„Infinity Ward“ drama pasiekė kulminaciją?

Panašu, kad kartu su pavasariu į „Infinity Ward“ studiją įsisukę perturbacijų vėjai, maždaug šiuo metu pasiekia apogėjų. Sąmyšis studijoje nemažėja. Nuo komandos lyderių West‘o ir Zampellos atleidimo prabėgus vos mėnesiui, IW paliko vyresnysis dizaineris Todd‘as Alderman‘as ir vyresnysis programinės įrangos inžinierius Francesco Gigliotti. Vakar West‘as ir Zampella pranešė apie naujos studijos steigimą, o IW neteko dar dviejų talentų…

„Respawn Entertainment“ įkūrimas ko gero nestebina. Kaip pastebi patys studijos įkūrėjai, atleidimas iš darbo nepaliko jiems kitų galimybių. Tiesą sakant derėtų pridurti, kad būtent atleidimas jiems šias galimybes ir atvėrė, nes savanoriško išėjimo atveju jie greičiausiai kurį laiką neturėtų teisės dirbti žaidimų industrijoje.

Greičiausiai nenustebino ir faktas, kad West‘as ir Zampella vėl sukirto rankomis su EA. Su didžiuoju, baisiuoju, galinguoju leidėju, nuo kurio su šviežiai įkurta „Infinty Ward“ porelė kadais spruko į „Activision“ prieglobstį. Istorija turi šlykštų įprotį kartotis. Tiesa skiriasi kai kurios migracijos detalės. Neabejoju, kad jų atsiradimas yra ilgametės patirties ir paskutinių konfliktų su ex–leidėju vaisius. „Respawn Entertainment“ formaliai bus „nepriklausoma“ studija, nepaisant to, kad jos įkūrimą ir darbo pradžią finansuos „EA Partners“ programa. Pasirašydami leidimo sutartį West‘as ir Zampella „užsitikrino“ visų brandų kuriuos jie sukurs nuosavybę, apie ką dabar plyšoja kiekvienas portalas. „Respawn“ įkūrėjai teigia, kad prekinio ženklo valdymas leis jiems suteikti žaidėjams aukščiausios prabos pramogas, bet kol kas aš tuo nelabai tikiu. Taip, suprantu, kad teisės į pavadinimą suteikia tam tikrų laisvių (ir daug motyvacijos!). Panorėję jie galės žaidimą išleisti, panorėję galės nukelti pasirodymo datą, tęsinius kurs kada panorėję ir tikrai šalia nebus šūdarankių iš „Treyarch“ kurie irgi daro Tavo žaidimą. Nežinau ką apart šiokio tokio aiškumo, iš to dar gaus žaidėjas. Nelabai tikiu, kad „Respawn“ reguliuos kainodarą, taškysis nemokamais DLC ar „suportins“ savo šaudykles tokiais mąstais kaip tai daro tarkim „Valve“. Nes tokie sprendimai gali įgauti nemalonų finansiškai asmenišką atspalvį. Todėl ką mes gausim iš to kontrakto dar teks pažiūrėti, taip pat kaip ir West‘ui su Zampella teks išsiaiškinti, kas suteikia daugiau laisvės. Nuosavybės teisės ar finansiniai srautai. Mano galva šiai akimirkai turim tik tokį faktą: Jei West‘as ir Zampella kada nors vėl dulkins „EA“, išeidami jie išsineš ir sukurto žaidimo vardą. Tai didelis laimėjimas.

111 copy
Tai didelis laimėjimas ir man labai įdomu ką jis duos industrijai. Panašu, kad „Respawn“ įkūrėjai ne tik sėkmingai atsikratė engėjo leidėjo, bet ir sugriovė tai ką dirbdami pas jį sukūrė. Šiai minutei IW darbuotojų sąraše (oficialiai!) trūksta 6 svarbių figūrų, visai gali būti kad šis skaičius augs. „Activision“ savo ruožtu sieks teismuose įrodyti, kad darbuotojų bėgimas yra buvusių studijos vadovų sukeltos insubordinacijos pasekmė. Teismui įteiktuose dokumentuose nurodoma, kad West‘as ir Zampella nuteikinėjo savo darbuotojus prieš leidėją ir sau priskirdavo daugiau nei trečdalį visų studijai skirtų bonus‘ų. Jei „Activision“ netyčia pavyktų tai įrodyti, arba jei paaiškėtų, kad buvę vadovai slėpė šiuos faktus nuo IW komandos, West‘o ir Zampellos gali laukti nemalonūs likimo smūgiai. Apskritai, vertinant dabar užvirusias teismines kovas, truputi keista įsivaizduoti, kaip dirbs naujoji studija. Teismai patys savaime žlugdo kūrybiškumą, nekalbant jau apie tai, kad kiekviena teismo išvada gali tapti potencialiu pagaliu į ratus. Visai tikėtina, kad teismai nesibaigs ir po to kai „Respawn“ ir „Activision“ sudėlios asmeninius taškus ant „į“. Tada prasidės dalykinių taškų dėliojimas. Nė kiek neabejoju, kad „Activision“ kruopščiai analizuos naują produktą ir teisis dėl kiekvienos smulkmenos kurią West‘as ar Zampella galėjo sugalvoti, sukurti ar susapnuoti dar tada kai algą jiems mokėjo „Actvision“. Vadinasi naujo žaidimo išleidimo išvakarėse teisminių procesų greičiausiai neišvengs ir „EA Partners“.

Kažkaip prisiminiau savo įrašą apie didvyrius kurių tauta nenori žinoti… Aš asmeniškai nejaučiu West‘o ir Zampellos. Turiu galvoj… Na jie atsakingi už milijardines sumas surenkantį žaidimą. Tai faktas. Ar jis rinktų tiek milijardų jei tada IW būtų prisiglaudę po… Hm tarkim „Konami“ ar „Codemasters“ sparnu? Aš nesu tuo tikras. Nors tikrai nesigilinsiu į nuopelnų už rezultatą temą. Pats kuriau produktus, kurių dalis iki šiol sėkmingai gyvuoja ir iš esmės žinau, kad trintis kūrėjo ir leidėjo santykiuose yra neišvengiamas dalykas. Mano supratimu ji visada kyla iš to, kad kūrėjas tiki, kad be jo leidėjas neturėtų produkto. Leidėjas tiki, kad kūrėjas nė velnio nesukurtų be jam suteiktų finansinių ir kt. priemonių. Ir abu yra teisūs. Bent jau tol, kol kūrėjas nesiryžta padaryti kažko iš savo kišenės.

Bet šiaip aš nejaučiu West‘o ir Zampellos. Man jie yra žmonės slypintys už „Modern Warfare“. Turiu galvoj… Pavyzdžiui Hideo Kojima yra žmogus kuris man davė Metal Gear Solid. Ir aš neįsivaizduoju MGS be Kojimos. Modern Warfare be Zampellos? Whatever… Tiksliai žinau, kad „Call of Duty“ išeidavo blogesni jei juos darydavo ne „IW“, kalbu apie visą komandą.

Štai čia ir turim metų iššūkį. Mano nuomone po visų šitų perturbacijų, būtent dabar stoja tas laikas kai „Respawn“ vadovai turės parodyti iš kokio molio jie drėbti. Ir ką jie sugeba. Aš nesu labai reiklus žaidėjas, bet pakankamai reiklus, kad daugmaž žinočiau ko iš jų galima reikia tikėtis. Aišku apie naują žaidimą dar niekas nekalba, bet juk mes nesitikim, kad jie kurs ėjimais paremtą strategiją su RPG elementais?

Beje… Kalbant apie žaidimą. Tai bus šaudyklė? Su orientacija į žaidimą tinkle? Ji turės nužudyti „Call of Duty“ (neabejoju, kad turės. Jei ne EA prašymu, tai iš principo)? O ar nebus taip, kad pakeliui „Respawn“ užgaus „DICE“ ir „EALA“? „Respawn“ atsiradimas turėtų šiek tiek perskirstyti vidinius EA prioritetus. Su DICE viskas ok, jie visada galės grįžti prie klasikinio „Battlefield“ formato, teoriškai ir „MOH“ serija galėtų grįžti prie savo šaknų kol dar nevėlu (ne laikmečio, o gameplay prasme). Čia pat kyla klausimai ar naujas „bosų“ džiaugsmas neužgaus senųjų favoritų jausmų. Ar jų tarpe neatsiras žmonių norinčių savo studijos ir savo IP. Tiesa EA pamažu bando sureguliuoti identiteto problemas, galima prisiminti gan netipiškas „Visceral Games“ atsiradimo aplinkybes… Na laikas parodys. Galim būti tikri, kad jei kažkas kompanijos viduje pasijus užgautas dėl keliaklupsčiavimo prieš West‘ą ir Zampellą, „Activision–Blizzard“ bus šalia, kad paguostų.

„EA Partners“ savo ruožtu žino, kad jau turi „From the previously oppressed creators of Modern Warfare franchise“ tagline‘ą. Jiems vien to per akis. Net per pus mažesni nei MW2 pardavimai yra super gardus kąsnis, bet kam. Klausimas ar 2 žmoniu ir skambaus tagline pakaks, kad atriekti bent gabalą pyrago, kuris vis dar priklauso „Activision“. „Call of Duty“ ir „Modern Warfare“ vardai tebėra ten ir jie gali daryti su jais ką nori. Pavyzdžiui per laiką reikalingą naujo „Respawn“ žaidimo padarymui, galima norom ar nenorom pasiekti tiek, kad „Modern Warfare“ vardas nežadėtų absoliučiai nieko gero. Net ir nereikliam žaidėjui. Kuris greičiausiai ir dabar nelabai žino kas, ką, kur, kaip ir su kuo daro. Jam „pa barabanu“. Jis nori žaisti. Manau pusę iš to milijardo būtent tokie žaidėjai ir sunešė. Nemanau, kad visi pastarųjų mėnesių skandalai jiems kažką reiškia. Todėl norisi sau prieštarauti. Skambūs tagline‘ai or not, bet TAI YRA nauja pradžia.

Visiems. Išskyrus „Activision“.

(Paskutiniame sakinyje galite įžvelgti dviprasmybę. Jei norite. Pirminėje versijoje aš čia jokios dviprasmybės nemačiau. Pastebėjau, kitaip tariant ją įžvelgiau,  tik skaitydamas įrašą antrą sykį. Kitaip tariant, jei nenorite, jos galite ir neįžvelgti, juoba kad aš jokių intencijų dviprasmybių atsiradimui originaliai neturėjau).

P.S. „Kas čia buvo? Antradieninis minčių srautas ir galima tema Jūsų diskusijai komentaruose. Tiesa… Atsakant į antraštės klausimą. Manau drama ne tik, kad pasiekė kulminaciją, bet ir yra baigta. „Respawn Entertainment“ atsiradimas užbaigia istoriją apie tai, kaip „Activision“ galvas raškė. Visa kita tai jau naujos istorijos. Ir jų daug. Ir jos bus įvairios. Arba… dar yra variantas, kad trys šalys susitars už uždarų durų. Bet taip būtų žiauriai neįdomu.“

Komentarai

5 komentarai
  1. Anck 2010/04/13 Atsakyti
  2. ZZ1 2010/04/13 Atsakyti
  3. Artojas 2010/04/13 Atsakyti
  4. Xanthus 2010/04/14 Atsakyti
  5. Artojas 2010/04/14 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *