Industrijos legendos ir žvaigždės: Gunpei Yokoi

Šį kartą supažindinsiu su tragiško likimo video žaidimų industrijos legenda, Game Boy ir „Metroid“ kūrėju, „Mario Bross“, „Kid Icarus“ ir „Donkey Kong“ bendrakūrėju  Gunpei Yokoi. Visą savo žaidimų ir žaidimų įrenginių kūrėjo karjerą jis dirbo Nintendo kompanijoje.

Gunpei karjerą pradėjo 1965-aisiais, Nintendo kompanijoje, tuo metu gaminusiai kortas. Pirmosios jo pareigos buvo valytojas-mašinų prižiūrėtojas, tačiau dėl savo potraukio mechanikai ir elektronikai, bei aktyvaus eksperimentavimo laisvu nuo darbo ir, aišku, darbo metu, buvo pastebėtas paties Nintendo prezidento Hiroshi Yamauchi, kuris susidomėjo Yokoi sukurta mechanine prasiilginančia ranka, kuria galima buvo sugriebti daiktus per atstumą. „Ultra Hand“ pavadintas įrenginys tapo 1966-ųjų švenčių laikotarpio hitu – buvo parduota per milijoną šio žaislo vienetų.

Iki 1974-ųjų Gunpei Yokoi Nintendo  kompanijoje kūrė įvairiausius žaislus, o kai Nintendo pasidavė į video žaidimų verslą, vadovavo šios kompanijos video žaidimų padalinio „atakai“ į Šiaurės Amerikos arkados sales, su „Space Invaders“ stiliaus šaudykle „RadarScope“. Projektas nebuvo vainikuotas sėkme, tačiau tuomet Nintendo kompanijoje iškilo jaunas ir ambicingas žaidimų kūrėjas Shigeru Miyamoto, kurio idėjos su mokytojo rolę prisiėmusio Gunpei Yokoi vadovavimu ir patirtimi, atnešė Nintendo pirmąjį video žaidimų hitą – „Donkey Kong“. Visame pasaulyje jau per pirmus metus buvo parduota virš 60.000 „Donkey Kong“ žaidimo įrenginių, kurie atnešė Nintendo 180 milijonų JAV dolerių pajamas, bei pavertė jo kūrėjus milijonieriais. Iš „Donkey Kong“ gimė ūsuotasis santechnikas Mario, ant kurio pečiu dabar stovi visa Nintendo imperija.

gunpei3

Idėjos Gunpei Yokoi gimdavo ir iš paprasto gyvenimo stebėjimo. Kažkada traukinyje pamatęs kaip verslininkas žaidžia su savo kalkuliatoriumi, spaudinėdamas įvairius skaičius, ir atlikdamas matematinius veiksmus, Gunpei susimąstė apie portatyvinį žaidimų įrenginį, kuris tuo pačiu būtų ir laikrodis. Taip gimė „Game & Watch“ – daugumai mano kartos atstovų tapęs pirmuoju susipažinimu su video žaidimais, tiesa, tarybinėje, „Elektronika“ reinkarnacijoje, su herojais iš „Na, palauk!“.

Beje, pamenate tai? Tik vadinosi "ELEKTRONIKA", jame vilkas gaudė kiaušinius, o Nintendo už tai negavo nė kapeikos:)

Beje, pamenate tai? Tik vadinosi „ELEKTRONIKA“, jame vilkas gaudė kiaušinius, o Nintendo už tai negavo nė kapeikos:)

Po „Mario Bross“ Gunpei ir toliau produktyviai bendradarbiavo su Miyamoto, prodiusuodamas „Ice Climber“ ir „Kid Icarus“. Nuo 1984-ųjų Gunpei Yokoi vadovavo vėliau kultiniu tapusio „Metroid“, o vėliau ir jo tęsinių kūrimui. 1989-aisiais jis galutinai užsitikrino video žaidimų industrijos legendos statusą, kai parduotuvėse pasirodė  jo naujas kūrinys – rankinukas „Game Boy“, akimirksniu užkariavęs visą pasaulį. Iki šių dienų yra parduota virš 118 milijonų „Game Boy“ ir „Game Boy Color“ portatyvinių žaidimų įrenginių.

Tačiau Gunpei Yokoi istorijos pabaiga yra liūdna. Siekdamas video žaidimus pakeltį į naują, virtualios realybės lygį, Gunpei Yokoi ėmėsi „Virtual Boy“. Tai buvo trimatė video žaidimų sistema, kuria žaidžiama ant galvos užsidėjus savotišką šalmą, o dviejuose LCD ekranuose buvo projektuojamas stereoskopinis monochrominis vaizdas. Šiai sistemai buvo sukurtas ir specialus pultas su dviem krypties D-PAD’ais, skirtais valdyti objektus trimatėje erdvėje.

gunpei4

Virtualios realybės vizija ir tragedija. Nūnai – skanus kąsnelis kolekcionieriams

„Virtual Boy“ reklaminė kampanija startavo skambiais pranešimais ir revoliucijos pažadais, tačiau jau po pirmojo viešo pristatymo Shoshinkai parodoje Japonijoje 1995-aisiais, išleidus katę iš maišo, industrijoje nuvilnijo nusivylimo atodūsis. Nors kūrėjas tikėjo savo sistema ir, žvelgiant iš dabarties pozicijų, pernelyg optimistiškai piešė jos planus, pasaulyje, kuriame jau burzgė Nintendo 64, Sony Playstation ir Sega Saturn, „Virtual Boy“ buvo nereikalingas. Sistemos nesėkmė buvo smūgis ne tik jos kūrėjui Gunpei Yokoi, bet ir pačiai Nintendo, suabejojusiai Yokoi galimybėmis. Tad po nesėkmingų metų, kai „Virtual Boy“ palaikymas buvo nutrauktas, Gunpei buvo priverstas palikti Nintendo.

1997-ųjų spalio 4 dieną, autoįvykio metu, Yokoi Gunpei paliko šį pasaulį, eidamas 57-uosius metus. Jo palikimas, tai darbai įkvėpę ir vis dar įkvepiantys naujas video žaidimų kūrėjų kartas. Žaidimai, išlaikę laiko išbandymus ir atgimstantys naujose, moderniose formose. Nors video žaidimų industrija jauna, tačiau jau turinti savo įspūdingą istoriją, kurioje Yokoi Gunpei visada turės vieną garbingiausių vietų.

Papildomam pasiskaitymui:
http://www.virtual-boy.org/articles.htm
http://wiki.igda.org/Memorials/Gunpei_Yokoi
http://gamrfeed.vgchartz.com/story/5145/the-industrys-finest-gunpei-yokoi/

Komentarai

4 komentarai/-as/-ų
  1. BadBoyyy 2015/04/30 Atsakyti
  2. ZZ1 2015/04/30 Atsakyti
  3. Vytautas 2015/04/30 Atsakyti
  4. Meshqis 2015/04/30 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *