Apie žurnalus | Another take

Pradėjau rašyti atsakymą į Patikslintojo komentarą Patarėjo įraše, bet viskas staiga peraugo į atskirą įrašą. Nes teksto daug, o ir šansų, kad adresatas pamatys įrašą, o ne komentarą – daugiau. Panaudosiu pradžiai citatą, nors realiai tai čia net ne atsakymas, o priėjimas prie to pačio klausimo kitu kampu.

„Visų pirma Londone tos visos krūvos žurnalų (”Official PlayStation magazine”, “edge”, tas pats “PC Gamer”) užsiima viena labai didele reklama ir smegenų skystinimų. Labai čia didaktiškai rašai apie juos, o ar bent skaitei? Ar tu skaitei ir tau atrodė, kad ten taip pat Dievai bylo apžvalgininkų lūpomis? Jeigu rimtai tai nieko ten gudro, tuštumos. Čia, pas mus, vieninteliame rimtame leidinyje “PC Gamer” autoriai kuria savo tekstus ir aš labai džiaugiuosi.“

Norėjau pradėti nuo kito galo, bet laikykimės chronologijos. Į klausimą, galiu atsakyti tik klausimu: ar perskaičius įrašą susidarė įspūdis, kad žmogus rašo neskaitęs? Ne tai, kad čia stočiau į sugyventinio gynybą, bet pulti žmogų už nepatikusią ir (mano galva) subalansuotai kritišką nuomonę irgi nei šis, nei tas. Kas dėl pačių angliškų žurnalų ir dumbdown’inimo politikos, tai tikra tiesa. Visoj margaspalvėj leidinių minioj ten yra ir tokių. Masės. Žurnalai, kaip ir viskas pasaulyje yra leidžiami atsižvelgiant į skaitytojo poreikį. Jei kažkur daugiau žmonių mėgstančių tiesiog spoksoti į screenshot’us, jiems bus leidžiami atitinkami žurnalai. Kas liečia kokio nors Edge, tai išvis kita kategorija. Apžvalgos ten trumpos, dalykiškos ir kritiškos. Tiesą sakant dalinai ir dėl to, kad jos ne visai žaidėjams skirtos. Šiaip „Edge’as“ buvo leidinys iš kurio savo laiku sėmiausi idėjų. Dalis jų (įskaitant ir formą) buvo įgyvendintos „VA PlayStation“ žurnale. Dalis jų – lavinant su manim dirbusios komandos pasaulėžiūrą į darbą. Jau tada visi puikiai žinojom, kad leisdami žurnalą tiesiog apie žaidimus toli nenueisim. Tam tikra prasme toli ir nenuėjom, antra vertus VA vis dar prisimena ir mini dauguma žmonių, vadinas kažko pasiekėm.

Kas liečia tokį „PC Gamer UK“ tai jis turi kitų privalumų. Jo autoriai ruošė numerio temą apie „Star Wars: TOR“ dar tada, kai visi kiti turėjo po vieną screenshot’ą apžiūrai. PC Gamer UK jau turėjo sumaketavę viską, ką po mėnesio žmonės pamatė Kiolne, ir dar daugiau. Taip, šitas žurnalas tikrai nevengia pareklamuoti, bet čia jau skaitytojo gabumų, atsirinkti kas jam tinka, klausimas. Jei aš turiu pasirinkimą ar skaityti reklama atsiduodantį, bet informatyvų tekstą apie „WOW: Cataclysm“ dabar, arba kritiškai surašytą po trijų mėnesių, aš renkuosi skaitymą dabar. O paskui jau atsirankiosim kas prie ko.

Mūsų „PC Gamer“ čia tikrai daug kam patinka, bet tai nereiškia, kad čia dirbančių autorių mintys liptų kitoje geografinėje platumoje ir vice/versa . Beje, pradinė žurnalo versija Lietuvoje buvo leidžiama grynai kaip vertimas, ir garbė Ričardui, kuris gan greit pramušė galimybes keisti turinį bent tiek, kiek leidžia licencinė sutartis (ir biudžetas).

Antrą komentaro dalį praleisiu, nes ten tiesiog užgaulus išsišokimas, kurį man nelabai patogu čia atkopijuot, bet apie „eStars“ pakalbėsiu ir aš.

Mano nuomonė šito žurnalo atžvilgiu dar kritiškesnė, nei Patarėjo. Be viso to ką vardino jis, aš matau ir neišnaudotą potencialą ir ambicijas. Žinot ir gerai fragint yra viena, sudėt savo žinias į žurnala yra kita. Aš asmeniškai pavarčiau jį kioske ir pavartęs lygiai taip pat nesupratau, kam ir apie ką jis. Su eSportu sąlyčių turėjau mažai, bet šiek tiek pats žaidžiau, taigi mačiau kaip vyksta turnyrai, šiek tiek gelbėjau juos organizuojant, taigi mačiau kokia ten virtuvė, šiek tiek rėmiau komandų, taigi žinau, kodėl daugiau to daryti neketinu, šiek tiek užsiėmiau PR’u… Žodžiu, niekame nesu ekspertas, bet mačiau ko gero visas šios kultūros Lietuvoje puses. Aš pasakiau kultūros? Heh.. pardon. Nėra čia tokios. Yra talentingi ir ambicingi žaidėjai, būna šaunių pergalių ir taškas. Priežasčių kodėl taip yra galėčiau pavardint netoli šimto tūkstančių, bet ar verta.

Esu ne sykį išsakęs pastabas tiek raštu, tiek į akis, bet CS’erių bendruomenėj taip jau yra, jei tu nefragini, tu lama. Paskui taip ir gaunas, remi komanda, kad siektų rezultato, ji po pirmo turo nusiliuobia iki žemės graibymo. Padedi kitiems kažkur nuvažiuoti, su sąlyga, kad pridarys nuotraukų, jie laimi, bet iš laimės pamiršta fotografuoti. Ir tuo, ir tuo atveju, per naktis viršvalandžius dirbu aš. Nesvarbu investavau 100, 500 ar 1000 litų, atsiskaityt už juos reikia. Tai štai… Net ir matęs visokių eSporto pusių, aš nesupratau kam tas žurnalas. Naiviai maniau, kad kultūros kūrimui ir populiarinimui, tad užmečiau akį į redaktoriaus žodį. Jį perskaitęs žurnalą padėjau į lentyną ir sutaupiau 5 litus kuriuos norėjau išleisti grynai iš solidarumo.

Prie ko čia neišnaudotas potencialas? Per visą gyvenimą kiek teko dirbti spaudoje ar on-line, nesu pasiuntęs velniop nė vieno norinčio kažką daryti. Iki šiol, grynai iš idėjos, sėdžiu naktimis ir skaitau vaikučių apžvalgas. Jei kažkas nori rašyti, grynai savo noru jiems padedu. Tiek kiek sugebu, vien tam, kad neatmušti noro ir kad jie būtų toliau nuo momento. Dabar įsivaizduoju situaciją, jei žmonės suradę savyje jėgų ir lėšų išleisti žurnalą, būtų atėję ten kur yra kažkokia auditorija ir bent minimali patirtis. PC Gamer, ar kad ir tas pats Games.lt. Juos būtų priėmę, padėję paruošti skiltis ir davę gražios vietos publikavimui. PC Gamer jaučiu dar ir simbolinį honorarą atriektų. Įvyktų kultūriniai mainai, žvalgyba, patirties dalybos, kultūros pristatymas plačiai masei… Įvyktų daug dalykų, kurie galbūt paklotų pamatus kažkam, ką vėliau jie galėtų daryti patys ir darytų tai turėdami žalią supratimą ne tik apie tai kas jiems įdomu. O čia aš matau tik norą šokti aukščiau bambos ir kas man labiausiai nepatinka, tai tas šuolis atliekamas tep–lep principu.

Kad ir ką darytum už savo gerbėjo pinigus… Ar tu groji muziką, ar paišai, ar leidi žurnalą, jei tau už tai moka, privalai tai daryti su pagarba ir aistra. „eSports“ aš nepajutau nei pagarbos kiosko praeiviui, nei žmogui kuriam leidinys gali pasirodyti įdomus, nei pardavėjai kuri vargsta su CMYK’iniu barkodu. Nepajutau ir džiazo, noro dalintis savo aistra. Todėl ir nepirkau krč ;).

Išsakiau kritiką, nes esu leidęs žurnalų. Pagal ano komentaro logiką turiu teisę tą daryt, nors dievaži pirmą syk girdžiu, kad reik laikytis tokios tvarkos. Kai kita syk kažkas aiškins, kad dainuodamas baubiu, būtinai liepsių jiems pirma išleisti savo World’s Platinum Hit’ą ir tik paskui aiškyt!

Komentarai

7 komentarai/-as/-ų
  1. Mažvydas 2009/10/06 Atsakyti
  2. Kukuruzas 2009/10/06 Atsakyti
  3. Kraugerys 2009/10/06 Atsakyti
  4. ZZ1 2009/10/06 Atsakyti
  5. Patikslintojas 2009/10/06 Atsakyti
  6. Patarėjas 2009/10/06 Atsakyti
  7. Patarėjas 2009/10/06 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *