2010 Fifa World Cup | Pabaigos pradžia

Šią akimirką negaliu tiksliai pasakyti ar šių metų Pasaulio futbolo čempionatas yra vykęs, ar ne. Nežinau, kuriame – žiūrovo ar futbolo pasaulyje įvyko pasikeitimas, kad vienas didžiausių pasaulio sporto įvykių visomis spalvomis trykštančioje afrikietiškoje puokštėje slėptų ne itin kvapnų stapelijos žiedą. Šiuolaikinis futbolas yra beprotiškas – tai visata, kurioje dominuoja pinigai, lošimų bendrovės, ofšorinės kompanijos, pinigų trokštantys agentai ir dolerių maišais besitaškantys klubų savininkai iš Tolimųjų rytų. Pasaulio futbolo čempionatas vis dar buvo ta graži, romantiška oazė, kurioje pragmatiška ir materialistinė futbolo pusė neturėjo vietos, o reginys, kurio pagrindinės figūros buvo įvairiausių pasaulio kraštų „gladiatoriai“, buvo sukrečiantis dramos, emocijų ir heroizmo sporte kokteilis.

Tačiau kurios šių metų čempionato detalės išliks mūsų atmintyje –  ar Šiaurės Korėjos futbolininko džiaugsmo  ašaros grojant jo šalies himnui prieš pirmąsias rungtynes, ar revoliucija Prancūzijos komandoje ir visiškas jos krachas, ar nuolatinė futbolininkų vaidyba ir negražus elgesys, ar Italų ministro pareiškimas, kad paskutinės italų rungtynės grupėje yra nupirktos, ar Argentinos trenerio Maradonos džiaugsmo šokiai, ar jo pareiškimas susikišti visą jo adresu mestą kritiką kritikuojantiems į… patys žinote kur.

O ir pati čempionato vieta – Pietų Afrikos Respublika – šalis – viena didelė problema, kurioje turtingesni žmonės tvoromis atitverti nuo skurstančių, kurioje sergančiųjų AIDS yra daugiausiai visame pasaulyje, o žiaurūs nusikaltimai vyksta visą parą. Futbolas yra Afrikos viltis, tačiau net ir būdamas nežemiškai galingas, sportas numeris vienas Pasaulyje nėra pakankamai stiprus, kad kardinaliai pakeistų Afriką. Ta graži viltis, su kuria Pasaulio čempionatas atkeliavo į žemyną, turės atlaikyti itin stiprius smūgius ir aš labai abejoju, ar futbolas ir jo pinigai gali išgelbėti Afriką. Ypač dabar, kai tautų varžymąsis praradęs tą gaivališka pirmapradę vertę – kai vienas brolis žaidžia Vokietijos rinktinėje, o kitas Ganos, kai anglus treniruoja italas, o Japonijoje gimęs pietų korėjietis žaidžia už komunistinę Šiaurės Korėją.


Nuo ko prasidėjo prancūzų nuopolis šių metų čempionate

Visų šitų pasaulio futbolo niuansų – blyksnių ir klyksnių – video žaidimas perteikti negali, nes video žaidimo pasaulis turi būti gražus, spalvingas ir patrauklus. Jame vaizduojamas futbolas turi priminti tuos laikus, kai kovojantys futbolininkai nerėždavo savo priešininkams į akis įžeidimų apie jų motinas ir seseris, kai grojant himnams visi be gėdos dėl muzikinės klausos neturėjimo traukdavo jų tautas įkvepiančius žodžius, skausmo ir džiaugsmo ašaros buvo šalia, o komandos drama buvo visos šalies drama. Tokį futbolo pasaulį nori vaizduoti Pasaulio futbolo čempionatui skirtas EA Sports žaidimas „2010 Fifa World Cup“, tačiau vaizdelis gaunasi iškreiptas ir pakankamai realus… realus mūsų fatališkos realybės atspindys.

Galimybių rinkiniu „2010 Fifa World Cup“ atitinka EA specialių futbolo renginių žaidimų tradiciją. Žaidimas atkartoja ankstesnio klubinio futbolo žaidimo (Fifa 10) galimybes, atsikratydamas didžiulės lygų, klubų ir žaidėjų duomenų bazės, vadybos režimo, paklodamas naują veją stadionuose ir prisodindamas į jų tribūnas simsų. „2010 Fifa World Cup“ – nacionalinių rinktinių varžytuvės ir tai viena iš tų retų, kas du metus atsirandančių šansų valdyti Lietuvos rinktinę ir išgyventi epinę kelionę iki Pasaulio futbolo čempionato finalo, ryšint kapitono raištį.

„World cup“ žaidimo procesas identiškas „Fifa 10“ – EA niekada neeksperimentuoja su šventiniais pufabrikačiais, nes teoriškai komerciniam pagrįstumui užtenka fakto, kad žaidime yra visos nacionalinės futbolo rinktinės, kad jis bus v isų reklamuojamas čempionato metu ir kad jį pirks visi neutralai, kurie futbolu domisi tik tuomet, kai į aikštę išbėga vėliavos, o ne klubų herbai. Tiesa, jie kažką negero padarė su vienuolikos metrų mušimo sistema, todėl baudos smūgius įmušti lengviau nei vienuolikos metrų baudinius.

HELL YEAH!!!!

HELL YEAH!!!!

Tiesa, šventėje yra daugiau blizgučių – įvairesnių įvarčių šventimų, fone dūzgiančių vuvuzelų, gražių ir spalvingų sirgaliai, tarp kurių nemažai merginų įdegusiais pilvukais ir trispalviais veidais. Žaidimo vartotojo sąsaja nusimetė šiek tiek kilogramų, todėl jos veikimas nepalyginamai greitesnis nei „Fifa 10“ žaidime, ypatingai didelis dėmesys skirtas žaidimui internete – net ir didžiausias pasiekimų paketas skirtas būtent Fifa World Cup 2010 online (tiesa pastarojo pažaisti dėl neaiškių priežasčių nepavyko – matyt visi futbolą žiūri, o ne žaidžia, o gal tiesiog Xbox Live neegzistuoja Lietuvoje?). Į žaidimą galima importuoti savo „Be a Pro“ žaidėją iš „Fifa 10“ ir išpildyti jo didžiausią gyvenimo troškimą – žaisti Pasaulio futbolo čempionate. Taip pat išlaikyta vaizdų ekportavimo sistema, kurios pagalba į EA Football portalą iš konsolės galima sukelti pusės minutės trukmės įvarčių ir incidentų kartojimus, kuriuos ganėtinai neblogais įrankiais prieš tai galima originaliai sumontuoti.

fif3
EA nepasikuklino ir į žaidimą įdėjo pasąmonei adresuotą „EA MMA“ reklamą

 

Kai kurie žaidimo vizualiniai sprendimai grubūs – pavyzdžiui, žaidėjų išvaizda šiek tiek nutolusi nuo jų realių veidų, pernelyg stilizuota, tad iš dviejų nuotraukų susikurtas mano alter ego žaidime atrodė gerokai panašesnis į mane, nei poligoninis Wayne’as Rooney’is į tikrąjį Rūnį, tiesa, panašią problemą turėjo ir „Fifa 10“. Žaidime skamba populiariosios muzikos takeliai, kuriuose vienaip ar kitaip panaudotos autentiškos afrikietiškos muzikos detalės.

Visais kitais aspektais tai specialiojo leidimo „Fifa 10“, kurioje šiek tiek daugiau šventės ir šiek tiek mažiau verslo.

Komentarai

Vienas atsakymas
  1. Dovydas 2010/06/24 Atsakyti

Atsakyk

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *